X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Meranın ıslahı ineklere yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Meranın ıslahı ineklere yaradı

  • Giriş Tarihi: 21.3.2013

Adana'nın Dörtağaç köyünde ıslah edilen 601 dekarlık mera ıslah edildi. Açılış töreninin ardından köyün inekleri merada ziyafet çekti

Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Dörtağaç köyü tüzel kişiliğine ait 601 dekarlık mera alanı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün projesiyle 273 bin lira harcamayla ıslah edildi. Yem verimi yüzde 200'den fazla artırılan meradaki projenin tamamlanması nedeniyle Vali Hüseyin Avni Coş'un da katıldığı, halk oyunları gösterilerinin düzenlendiği bir tören düzenlendi. Törenin ardından davetlilere yemek verilirken, otlara bırakılan inekler de kendilerine ziyafet çekti.

ÜNİVERSİTE DESTEĞİ
Adana'ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Dörtağaç köyündeki proje, 2008'de muhtar Ahmet Kenan Yüksel'in girişimleriyle başlatıldı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu'nun öncülüğündeki akademik grubun da destek verdiği proje, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla gerçekleşti. Proje kapsamında köyün mera alanının etrafına 2 bin okaliptus ağacı ekilip hendek kazıldı, su toplanması için havuz, hayvanların sulanması için sıvat kuruldu. Ayrıca gübreleme, temizlik biçimi ve otlatma planlaması yapıldı.