X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adana'ya yeni müze kompleksi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Adana'ya yeni müze kompleksi

  • Giriş Tarihi: 19.11.2013

Adana'da 1907 yılında iplik fabrikası olarak kurulan Milli Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu alanda Adana Yeni Arkeoloji Müzesi'nin inşaatına başlandı

Adana'nın en eski iplik ve dokuma fabrikası olan Milli Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu alanda, kent, sanayi, etnografya ve tarım müzelerini de kapsayacak şekilde yapılması planlanan Müze Kompleksi'nin ilk etabı olan Adana Yeni Arkeoloji Müzesi yapılacak. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ihalesinin ardından yer tesliminin yapıldığı müze inşaatına başlandığını açıkladı.

150 GÜNDE BİTİRİLECEK

Vali Hüseyin Avni Coş, 3 milyon 385 bin TL tutarındaki ilk ödeneğin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatlıyla gönderildiğini belirterek şunları söyledi: İlk etapta rölöve, restitüsyon, restorasyon, mimari, statik, makine ve elektrik tesisatı, teşhir, tanzim, iç mimari çevre düzenleme, alt yapı ve sondaja dayalı zemin etütleri çalışmaları tamamlandı. Müzenin 150 bitirilmesi planlanıyor.

NİSAN 2014'TE AÇILACAK

Konu hakkında açıklama yapan Vali Hüseyin Avni Coş, "Yaklaşık maliyet çalışmalarının yapılmasının ardından Adana Yeni Arkeoloji Müzesi Binası yapım işi ihalesini, Cumhur Alp İnşaat aldı. Sözleşme bedeli 17 milyon 379 bin TL'dir. 13 Kasım'da yer teslimi yapıldı ve firma inşaat çalışmalarına başladı. 12 Nisan 2014'te müze kompleksinin açılışını yapmayı planlıyoruz" dedi.

İLİŞKİLİ HABERLER