X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zorlu yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Zorlu yaşam

  • Giriş Tarihi: 26.4.2014

Çilek hasadının başladığı Mersin'in Silifke ilçesine Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen geçici işçiler, çadırlarda zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veriyor

Mersin'in Silifke ilçesinde çilek hasadı yoğunlaşırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yöreye gelen tarım işçilerinin zorlu yaşamı da devam ediyor. Tarım işçileri, turizm bölgesi Silifke'de denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmanın hayalini bile kuramıyor. Yılda 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapılan Silifke'ye Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler, gün boyunca tarlada çalışırken çocukların bakımını ablaları yapıyor.

TEBESSÜM EKSİK OLMUYOR

Banyo yapacakları suyu da yemeklerini de odun ateşinde pişiren tarım işçisi kadınların erkeklere oranla daha fazla çalıştıkları gözleniyorlar. Tarlalardan gelir gelmez çadırların temizliğini yapan, çamaşır yıkayan, ardından yemek ve ekmek pişiren kadınların her şeye rağmen yüzlerinden tebessümün eksik olmadığı gözleniyor. Anneler çocuklarını hiç ihmal etmiyor.

GÜNLÜK ÜCRET 26 LİRA
Günün ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutan Adıyamanlı tarım işçilerinin elcisi (aracı) Salih Konaç, zor şarlarda da olsa geçimlerini sağlamak için diyar diyar gezmek zorunda olduklarını kaydetti. Silifke'de çilek hasadının tamamlanmasının ardından Malatya'ya kayısı toplamaya, oradan da Samsun'a fındık toplamaya gideceklerini vurgulayan Konaç, yılın 8 ayını memleketlerinden uzaklarda geçirdiklerini, ancak 4 ay memleketlerinde kalabildiklerini söyledi. Konaç, ''Gittiğimiz yerlerde ağalar ne kadar ücret verirse ona razıyız, başka çaremiz yok. Silifke'de de akşama kadar 26, öğleye kadar da 18 lira ücret alıyoruz. Her çadırda da en az 3-4 kişi yaşıyor'' dedi.