Kaftanlar hayat buldu

Giriş Tarihi: 2.6.2014

Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde kadife ve ipek kumaştan üretilen kaftanlar, sırma ve taşla süslenerek meraklılarının beğenisine sunuluyor

Osmanlı hanedanlarının kaftanları, Adana Olgunlaşma Enstitüsü çalışanları ve kursiyerlerin elinde yeniden hayat buluyor. Osmanlı dönemine özgü bazı kıyafetlerin günümüzde de yaşatılmasına katkı sunan enstitü, ürettiği kaftanlarla dikkati çekiyor. Genellikle hatıra için satın alınan kaftanların yapımına, kadife veya ipek kumaşların çeşitli ölçüde kesilmesiyle başlanıyor. Kaftanları değerli kılan en önemli unsur olan işlemede, özel sırma ve değerli taş kullanılıyor. Maraş işlemeleri, altın suyuna batırılan ip ve çeşitli taşlar, kumaşa özenle işleniyor. Nostalji yaşatan kaftanlar, fiyatıyla da dikkat çekiyor. Harcanan emek ve kullanılan malzemeye göre 50 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor. Enstitü müdürü İkbal Kalın, bir kaftan için 8-9 ay emek harcandığını söyledi.

300'E YAKIN TASARIM
Osmanlı dönemine özgü kıyafetleri gelecek nesillere aktarabilmek için kaftan yapımına yöneldiklerine işaret eden İkbal Kalın, bugüne kadar 300'e yakın özel tasarım kaftan ürettiklerini aktardı. Kalın, "El emeği ve kullanılan inci gibi değerli taşların kalitesinden dolayı kaftanların fiyatı yüksek" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kaftanlar hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz