X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mersin turunçgil üretim merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mersin turunçgil üretim merkezi

  • Giriş Tarihi: 8.8.2014

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz ve yeni Yönetim Kurulu Üyelerini kabul etti. Güzeloğlu, Mersin'in turunçgil üretim merkezi olduğunu belirterek, Mersin'in üreten, ürettiğini paketleyen ve ihraç eden bir konumda olduğunu söyledi. Güzeloğlu, Ulusal Turunçgil Konseyi'nin yeni yönetiminin çıtayı daha da yükselteceğine inandığını açıkladı.

İHRACAT SEVİNDİRDİ
Güzeloğlu, "Bölge çapındaki spor camiasını 2013 Akdeniz Oyunları'nda Mersin'de buluşturduğumuz gibi turunçgilin dünya çapındaki önemli isimlerini de çok geniş bir katılımla 2020 Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi'nde Mersin'de bir araya getireceğiz. Turunçgil ihracatının yüzde 31 oranında artması hem üretici adına hem de stratejik gelişmeler adına çok önemli ve sevindirici bir haber" diye konuştu.

KONGRE MERSİN'DE

Kaçmaz ise, turunçgilin yaş sebze ve meyve ihracatında çok önemli bir alt grup oluşturduğunu, Konsey olarak 2023 yılında 3,5 milyar dolarlık turunçgil ihracatı hedefine ulaşmak için hazırladıkları açıkladı. Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi'nin Mersin'de gerçekleştirileceğini hatırlatan Kaçmaz, hazırlık çalışmalarına şimdiden başladıklarını ifade etti.