X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Numune Hastanesi göz için umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Numune Hastanesi göz için umut oldu

  • Giriş Tarihi: 23.8.2014

Kısa bir süre önce kurulan göz bankası, kornea nakli yapılan 19 hastanın yeniden görmesini sağladı

Kornea bağışının ve göz bankası sayısının az olduğu ülkemizde son yıllarda sağlık alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Kornea dokusuna bağlı körlük vakalarının yoğun olduğu Çukurova'da, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin öncülüğünde Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi göz kliniği bünyesinde kurulan ilk göz bankası, hastalara umut oldu. Kornea bağışının az olması, göz bankası sayısındaki yetersizlikler, kornea teminindeki zorluklar gibi nedenlerle kornea nakli ameliyatını bekleyen hasta sayısında artışlar olduğunu belirten Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Kemal Kiraz, bu durumun farkında olan Sağlık Bakanlığı'nın ülke genelinde göz bankası sayısının artırılmasını destekleyip, teşvik ettiğini vurguladı.

GÖRMEYE BAŞLADI
Ülke genelinde olduğu gibi Adana ve çevresinde de göz kornea dokusu hastalıklarına bağlı körlükler yaygın bir şekilde görüldüğüne dikkat çeken Kemal Kiraz, "Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi göz bankası; konularında özel eğitimini almış sorumlu göz hastalıkları uzmanı, kornea teknisyeni ve laboratuar yöneticisinden oluşan ekip ile yürütülmektedir. Uzun zamandır kornea nakli bekleyen 19 hastaya başarılı bir şekilde kornea nakli yapılmış olup görmeleri sağlanmıştır" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.