X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Transit taksiye yargı dur dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Transit taksiye yargı dur dedi

  • Giriş Tarihi: 15.12.2015
Transit taksiye yargı dur dedi
Transit taksiye yargı dur dedi

Adana 2'nci İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi'nin Uğur Mumcu Meydanı'nda hayata geçirdiği transit taksi uygulaması için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Büyükşehir Belediyesi'nin tartışmalara neden transit taksi istasyonu uygulaması kapsamında Uğur Mumcu Meydanı'nda hayata geçirdiği transit taksi istasyonu yargı engeline takıldı. Adana 2'nci İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 17 Haziran 2015 tarih ve 2015/167 sayılı işlemini hukuka uyarlık bulunmaması gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak 18 Kasım'da alınan bu karara rağmen uygulamaya son verilmemesi dikkat çekti.

HAKSIZ REKABET

Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, transit taksi istasyonunun UKOME kararından önce başlatıldığı, söz konusu yerin iddia edildiği gibi terk edilmiş alan olmayıp TCDD'ye ait olduğu, Gar Taksi Durağı'na 10 metre yakında kurulması suretiyle haksız rekabete neden olduğu savunuldu. Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı savunmada, söz konusu meydanın yetki ve sorumluluğunun kendisine ait olduğunu öne sürerek davanın reddini istedi. Ancak yapılan inceleme sonucunda mahkeme, UKOME'nin 17 Haziran 2015 tarih ve 2015/167 sayılı işleminde hukuka uyarlık bulunmadığını belirledi. Mahkeme, "Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğabileceği" gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararını 18 Kasım'da alıp taraflara tebliğ etmesine rağmen, Büyükşehir Belediyesi'nin mahkeme kararını uygulamaya koymadığı görüldü.

YER SEÇİMİ YANLIŞ
Başkan Hüseyin Sözlü'nün talimatıyla Haziran ayında kentin birçok noktasında oluşturulan transit taksi istasyonları sevinçle karşılanmasına rağmen yapılan yer seçimleri tartışmalara neden olmuştu. İstasyon oluşturulan yerlerin bazı taksi duraklarının hemen yanında olması, taksici esnafının karşı karşıya gelmesine neden olmuştu. Bu istasyonlardan biri 26 yıldır hizmet veren Gar Otopark Taksi Durağı'nın 10 metre yanına kurulunca konu yargıya taşındı.

kalan karakter 1000

Yolcu Yolcu

Mahkeme kararına uymayan ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ bir vatandaş olarak kınıyorum. Amaç ne olursa olsun, vatandaşa hizmet götürmek için bile olsa hukuka aykırı hareket etmek, TÜRKİYE gibi bir hukuk devletinin kamu çalışanlarına yakışmıyor. Vatandaşın hukuka inancı kalmıyor. Elinde yetki olan herkes istediğini linç etsin o zaman. Mahkemeler neden var? Haklı olana hakkını teslim etmek için. Büyükşehir belediyesinin hangi birimi bu işe bakıyorsa hemen bu hukuk tanımazlığa son vermesi lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.12.2015 14:51
taksi durakları ne yapıyor. taksi durakları ne yapıyor.

transit taksi adanada taksici esnafına bir nefes aldrırken taksi durakları tedirgin,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 15.12.2015 16:18
Yolcu Yolcu

Transit Taksi İstasyonunda yani sizin tabirinizle cepte kaç para kazanıyorsun? Taksi duraklarında çalışırken ne kadar kazanıyordun? Dürüst ol bunu da söyle!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.12.2015 14:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.