X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İslamofobi üzerinden Türkiye’yi karalıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İslamofobi üzerinden Türkiye’yi karalıyorlar

  • Giriş Tarihi: 11.4.2016
İslamofobi üzerinden Türkiye’yi karalıyorlar
İslamofobi üzerinden Türkiye’yi karalıyorlar

Kültür Bakanı Mahir Ünal, “Maalesef bizi İslamofobi üzerinden bütün dünyada adeta bütün kötülüklerin gibi göstermeye çalışan yaklaşım var” dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Diyanet İşleri Başkanlığınca merkez Onikişubat ilçesinde yaptırılan 8 katlı ve 250 yatak kapasiteli Kur'an Eğitim 'nin açılışını yaptı. Kuranı Kerim'in, İslam medeniyetinin merkezinde bulunduğunu söyleyen Ünal, "Maalesef bizi; İslamofobi üzerinden bütün dünyada adeta bütün kötülüklerin bütün köktenci radikal gelişimlerin merkezi gibi göstermeye çalışan yaklaşım var" dedi.

İSLAM DÜŞMANLIĞI
Bütün kitapların Kuran'ı anlamak için yazıldığını vurgulayan Ünal, "Bugün insanlığın kürselleşmeyle yaşadığı en temel sorun aslında kimliksizleşmedir. Avrupa'da ve Amerika'da çok döngüsel bir şekilde DAEŞ üzerinden oluşturulan korkunun bir İslam düşmanlığına dönüşmesi maalesef farklı bir cehaletin sonucu. Bizim kitabımız bir şekilde insanların kendi inançlarında serbest bırakmıştır. Kutsal kitabımız dinde zorlamanın olmadığını açık bir şekilde ifade etmiştir" diye konuştu.

İNSANLIK ADASI
Ünal, İstanbul'da İslam Araştırmaları Merkezi'ni ziyaretinde incelediği Kadı Sicilleri'nde, 1514'teki bir mahkeme tutanağında 'dan kaçan bir köleye nafaka bağlandığını okuduğunu aktardı. Ünal, "Bugün bizim mazluma, insana neden sahip çıktığımızı ve bugün Anadolu'nun bir insanlık adası haline gelmesini anlamak için de dönüp geriye bakmak gerekiyor. O hükmü veren ve Rusya'dan kaçan bir köleye nafaka bağlayan hâkimin kalbindeki duygu hangi duygudur? 'Yaratılmışı severiz yaratandan ötürü' duygusu" diye konuştu.