X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mobilyacılar sitesiyle ihracat 9 kat artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mobilyacılar sitesiyle ihracat 9 kat artacak

  • Giriş Tarihi: 3.11.2016
Mobilyacılar sitesiyle ihracat 9 kat artacak
Mobilyacılar sitesiyle ihracat 9 kat artacak

Antakya’da temeli 2014 yılında atılan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi tamamlandığında, ihracatın ilk 5 yılda 500 milyon dolara çıkması hedefleniyor

Hatay'a Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Kuruluyor. Toplamda 465 bin metrekare alana sahip sanayi sitesinin 420 bin metrekarelik inşaat alanına büyüklüğü 2 bin ve 4 bin metrekare arasında değişen toplam 100 tane mobilya atölyesi kurulacak. Mobilya atölyelerinin sıkışıklık sorununu giderme hedefiyle yapımına başlanan sanayi sitesinin 2017'nin Kasım ayında bitirilmesi planlanıyor. Sanayi sitesi tamamlandığında Hatay'ın mobilya ihracatı ilk 5 yıl içinde 9 kat artacak.

SEKTÖR İÇİN ŞART
Hatay Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, "Hatay Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi toplamda 465 dönüme kuruluyor. Sektörümüzün ilerleyişi ile ilgili önümüzde bazı sıkıntılar vardı. Bunlardan en önemlisi bizim için mekânların darlığıydı. Bu mekân darlığını gidermek için böyle bir projeye adım attık. 2014'ün Nisan ayında temel atma töreni yapıldı. Nasip olursa da 2017 Kasım ayında iş yerleri teslim edilecek" dedi. Mobilya İhtisas Sanayi Sitesi'nde en küçüğü 2 bin metrekare, en büyüğü de 4 bin metrekare olan 100 mobilya atölyesinin kurulacağının altını çizen Yapar şöyle devam etti: Bu fabrikalar hayata girdikten sonra 5 veya 6 sene sonra ihracatımızı 9 katına çıkaracağımızı düşünüyorum. 10 yılda mobilya ihracatı 2 milyon dolar seviyelerinden 60 milyon dolara çıkardık. Sanayi sitesi bittikten sonra hedeflenen rakam 500 milyon dolar.