X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Göz pansumanı için en ideali şekersiz çay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Göz ı için en ideali şekersiz

  • Giriş Tarihi: 7.7.2015 16:36
Göz pansumanı için en ideali şekersiz çay
Göz pansumanı için en ideali şekersiz çay

Göz ı için en sık başvurulan yöntem olan , göz sağlığı için mutlaka şekersiz olarak kullanılmalı.

Birçok kişinin tercih ettiği ve sıklıkla başvurduğu göze ı mutlaka şekersiz çay ile yapılmalı. Şekerli çayla yapılan pansumanların çeşitli enfeksiyonlara ve buna bağlı görme kaybına neden olma riski bulunuyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa İlker Toker, çay pansumanının kirpik kenarındaki yağlanma ve kepeklenme durumlarında sıklıkla kullanılan bir uygulama olduğunu aktardı.

Göz pansumanında çayın yeni demlenmiş ve ılık olmasını tavsiye eden Dr. Toker, "Pansuman yaparken uyguladığımız pamuğun ve gazlı bezin temiz olması gerekiyor. Bu şekilde uygulanmasını öneriyoruz. Farklı şekilde farklı gıdaların üzerine dökülerek uygulanması gözün enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilir, bu yüzden bunları önermiyoruz" dedi.

Şekerli çay kesinlikle önerilmiyor

Dr.Toker, pansuman yapılacak çayın şekersiz olmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Göz pansumanı şekersiz çayla yapılmalı. Şekerli çay kullanıldığı zaman içerisinde bakteri üreme ihtimali artar ve faydası olmaz. Göz iltihabı, kapak dokularında iltihaplanma ortaya çıkar. Çeşitli enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak görme kaybı oluşabilir. Bu nedenle şekerli çayı kesinlikle önermiyoruz" diye konuştu.

Pansuman batma şikayetlerini azaltıyor

Pansumanın faydaları hakkında bilgi veren Toker, "Çayın içerisindeki bir kısım maddeler, kirpik diplerindeki yağı çözerek o bölgedeki bezlerin açılmasına ve içlerindeki salgının boşalmasına yardımcı oluyor. Böylelikle de oradaki enflamasyon (yangı-iltihap) da azalmış ve hastanın gözünde yanma, batma gibi şikayetlerin azalması sağlanmış oluyor. Gözyaşı stabilizesi bozulduğu durumlarda fayda edebiliyor" ifadelerini kullandı.