X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ciddi sorunlara yol açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ciddi sorunlara yol açıyor

  • Giriş Tarihi: 21.6.2016 14:22
Ciddi sorunlara yol açıyor
Ciddi sorunlara yol açıyor

Uzmanı Op. Dr. Serhat Ünal, aşırı sıcaklarda bayanların hem kendilerini hem de bebekleri güneşten koruması gerektiğini söyledi.

Ünal, e girecek lerin ise 10-15 dakika yüzüp hemen gölgeye sığınması uyarısında bulundu. Gebelikte vücudun sıvı ihtiyacı artacağını belirten Op. Dr. Serhat Ünal, şu bilgileri verdi: "Her gün bol miktarda sıvı alımına edilmelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alımı şarttır. Bol su, taze meyve suları, az yağlı ayran ve et, süt, yoğurt, peynir gibi temel protein kaynaklarını da az yağlı olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.

11.00 İLE 16.00 SAATLERİ ARASINA DİKKAT

Güneşten sakınmaları çok önemli, güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşlenmemek, direk güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir. Gün içerisinde ne zaman dışarı çıkılacaksa bol koruyucu faktörlü krem sürmeleri, gerekirse koruyucu güneş gözlüğü, şapka takmalarını öneriyoruz."

"DENİZDE YÜZÜN AMA GÜNEŞLENMEYİN"

Aşırı sıcakların hem anne hem de bebeğin sağlığı için risk oluşturduğunu belirten Dr. Ünal, şöyle devam etti: "Özellikle bebeğin aşırı ısıya maruz kalmaması çok önemli, bebekte anomali riski bile doğurabilir. Yine aynı zamanda güneş radyasyon etkisi çok önemli, yani gebelere deniz kenarına gidin, güneşlenin diyemeyiz.

GÖLGELİK ALANLARI TERCİH EDİN

Yüzün ama havuzların hastalıkların yayıldığı önemli alanlardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Denizin dezenfektan özelliği bulunduğundan, bulaşıcı hastalıkları havuzda daha kolay kapmak mümkün. Bu yüzden havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edilecekse de sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip tekrar gölgelik alanları tercih edebilirler."

HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENMEYE DİKKAT

HAMİLE KALMAK İSTEYENLER BUNLARA DİKKAT!

HAMİLELİKTE AĞIZ HİJYENİNE DİKKAT!