X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Karaman’da İki Asırlık Tarihi Ev Turizme Kazandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’da İki Asırlık Tarihi Ev Turizme Kazandırıldı

  • Giriş Tarihi: 23.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
KARAMAN BELEDİYE BAŞKANI ERTUĞRUL ÇALIŞKAN, BELEDİYE TARAFINDAN REKONSTRÜKSİYONU TAMAMLANAN İKİ ASIRLIK KARAMAN EVİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU.
Karaman’da İki Asırlık Tarihi Ev Turizme Kazandırıldı

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, belediye tarafından rekonstrüksiyonu tamamlanan iki asırlık tarihi Karaman evinde incelemede bulundu.
Tarihi evin kullanım şekli bakımından Karaman yaşam kültürünü en iyi anlatan yapılardan birisi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, “Sekiçeşme Mahallemizde bulunan ve yıllardır kullanılmayarak yıkık dökük bir halde bulunan tarihi Karaman evini devralmak sureti ile restorasyon çalışmalarına başlamıştık. Fakat bina kış aylarının sert ve yağışlı geçmesi nedeni ile restorasyona elverişsiz hale geldi. Bu tarihi evi aslına uygun bir şekilde projelendirdik, rekonstrüksiyon kararı aldık ve çalışmaları tamamladık. Çalışmalar kapsamında, binanın ahşap karkas yapısı yenilendi. Mevcut duvarlar güçlendirildi. Güçlendirme ve sıva mukavemeti amacıyla, rabis teli (sıva altı tel örgü) işlemi uygulandı. Çatı birinci sınıf ahşap malzeme ile güçlendirildi ve orijinaline uygun bir şekilde yeniden yapıldı. Önümüzdeki günlerde bu tarihi evimizi, Hürrem Dayı Evi gibi, Tartan Evi gibi vatandaşlarımızın ziyaretine sunacağız. Bölgede tarihi çok eskilere uzanan birçok ev var. Bunların da restorasyonu için hazırlıklar yapıyoruz” dedi.