X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER HÜSEYİN KOCABIYIK: Yükselen Konya'nın kahramanı: Haşim Bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

HÜSEYİN KOCABIYIK: Yükselen Konya'nın kahramanı: Haşim Bayram

  • Giriş Tarihi: 23.1.2013

Köyde fukaralıkla geçmiş bir çocukluk... Köyünün en yüksek tepesine çıkıp kara gözleriyle ufku tarayan ve "Aha işte şu düzlüklere fabrika yapacağım" diyen hayalperest bir çocuk. Kavruk ve yoksul Anadolu'nun içinden çıkmış inançlı bir idealist. Bir öğretmen... Fakir çocuklara gizlice ders veren, onların hayatını kurtaran bir merhamet insanı... Haşim Bayram... Bugün size Haşim Bayram'dan, Konya'nın son yüzyılda yetiştirdiği en önemli insanlardan birinden söz edeceğim. "Vakit geldi" dedi ve yollara düştü. İnsanlara güç birliği yapılınca neleri başarmak mümkündür, anlattı. İstanbul'un irikıyım sermayesinin bütün üretim araçlarına sahip olduğu bir zamanda, sessiz, ezik insanların mütevazı birikimleriyle Kombassan'ı kurdu. Kombassan Konya için sadece bir sanayi tesisi değildir... Aynı zamanda , daha sonraki yıllarda Türkiye'de yaşanacak siyasi-iktisadi-sosyal gelişmelerin işaret fişeğidir. Haşim Bayram'ın başlattığı ve başardığı işleri anlamadan ne bugünün Türkiye'sini, ne Ak Parti'yi, ne de yükselen yeni muhafazakâr sınıfı anlayabilirsiniz. Bir yükselen dalgaydı Haşim Bayram ve eserleri. Ama Anadolu'nun bu muhteşem yükselişine... Anadolu çocuklarının dünya pazarlarında boy göstermelerine itirazı olanlar vardı. O uğursuz 28 Şubat'ı icat ettiler önce. İlk vurdukları adam Haşim Bayram oldu. Yapmadıklarını bırakmadılar ona ve Kombassan'a. Bir şahit olarak yazıyorum, gâvura yapılmaz Haşim Hoca'ya yapılanlar. Kombassan Kağıt'ın trafo merkezine sabotaj yaptılar. Karar Ankara'da alındı ve bir Batı Çalışma Grubu eylemiydi. Haşim Hoca'yı itibarsızlaştırmak için her şeyi yaptılar. İddia ediyorum ve adım gibi eminim ki, bu deli adam durdurulmasıydı, Türkiye şu anda, Konya ovasında, kendi jetini de yapacaktı, kendi uydusunu da, kendi uzay gemisini de... Ama bu mütevazı dev adamın vizyon yüklü kafasından korktular. Belki de onun başardıklarından ziyade, hayallerinden korktular! Bugünlerde Anadolu'nun 500 büyük şirketi açıklandı. Kârını artıran beş şirket arasına Konya'dan da iki şirket girmiş listeye; birisi de Kombassan Kâğıt. Haşim Hoca'nın kurduğu ilk şirket. Konya'nın Zümrüdü Ankası... Bir Konyalı olarak büyük mutluluk benim için. Ama ya Haşim Bayram... O ne olacak? Konya tarihi içinde bu büyük adamı yerli yerine kim oturtacak? Kombassan'ı ve Akova Süt'ü alkışlıyoruz!...

kalan karakter 1000

serap olcay serap olcay

Dünyade gördügüm en büyük haramzade

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.12.2014 01:24
Tamer 3 Tamer 3

huseyin kocabiyik hadi senin iyi niyetli oldugunu var sayayi ama nasil olurda hasim gibi yeryuzunun en usta uckagitcisini boyle saf bir sekilde desteklersin? Bilmezmisinki bu adam yurt disinda onbinlerin tun birikimlerini soydu onlarin paralarinin ustune yattigini sen hicmi duymadin ?
Eger duymadiysan bu kadar cahillikle neden eline kalemi aldin ?
Yok biliyorda yaziyorsan sana guzel bir cumlen var da buraya sigmaz ama sen beni anladi....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.06.2013 17:22
misafir misafir

hadi canım sende . oynayamayan gelin yerim dar derimiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2013 10:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.