Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbindeki deliği 16 yaşında öğrendi

Giriş Tarihi: 22.2.2013

Konya'da ailesi tarafından çabuk yorulma şikâyetiyle hastaneye götürülen genç kızın 16 yıldır delik kalple yaşadığı ortaya çıktı

Konya'nın Hadim İlçesi'nde yaşayan Sedakatli çiftinin ilk çocuğu olan Fatma Nur Sedakatli ailesi tarafından çabuk yorulma şikâyeti ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Burada çocuk kardiyoloji bölümünde tedavi altına alınan genç kızın kalbinde delik olduğu tespit edildi. Doktorlar tarafından hemen anjiyo yapılan Fatma Nur yaklaşık 30 dakika süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Fatma Nur'u tedavi eden Selçuk Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Çimen "Hastamızın muayenesinden sonra kalpten çıkan 2 büyük damar arasında normalde doğumdan sonra kapanması gereken damarın açık olduğunu, bu yüzden hastamızın kalbinin büyüdüğünü tespit ettik. 7 milimetre genişliğindeki damara anjiyo işlemi ile damarı tıkayıcı cihaz yerleştirdik. Bu cihaz sayesinde hastamızın kalbindeki açığı kapattık" diye konuştu.

ÇABUK YORULANLAR DİKKAT
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 5 yıldır 50'inin üzerinde hastanın kalbindeki deliği başarılı müdahaleyle kapattıklarını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran "Nefes darlığı, çabuk yorulma gibi basit belirtiler kalpteki deliğin habercisi olabiliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbindeki deliği 16 yaşında öğrendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz