Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivas-Konya gönül hattı

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Kangal Termik Santrali özelleştirme ihalesini kazanan Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Sivas ve Konya arasında gönül hattı oluşturacaklarını söyledi

Kangal Termik Santrali özelleştirme ihalesinin Konya Şeker'in kent dışındaki ilk yatırımı olduğunu vurgulayan Recep Konuk "Bu yatırımdan hem ülkemiz, hem Sivaslı hemşerilerimiz, hem Kangallı ev sahiplerimiz, hem de Konyalı hemşerilerimiz kazançlı çıkacak. Yani bu işbirliği kazan kazan formülünün ilgili herkes ve her kurum için fiili olarak hayatta karşılık bulduğu bir yatırım olacak" dedi. "Sivas kamuoyu ve Kangallı hemşerilerimizin gönlü ferah, içi huzurlu olsun. Konya Şeker kimsenin elinden ekmeğini almak için adım atmaz" diyen Konuk, "Konya Şeker elinin değdiği her yerde ekmeği büyütmek, elinde ekmeği olmayana ekmek bulmak için çalışır. Yani biz Sivaslı hemşerilerimizin sırtına yük olmak için değil, onların sırtından yük almak için Sivas'a geliyoruz. Kangal - Konya gönül hattını inşa edip, Anadolu'nun tarihi ağırlığı olan iki ilinin birbirinden elektrik alarak hızla yükselmesine katkı vermek için Konya'dan Sivas'a adım atıyoruz" görüşünü dile getirdi.

MİLYON BARAJINI AŞTIK

2000'li yılların başında Konya Şeker için 30-40 milyon dolar bulup yarım asırlık fabrikasını revize etmenin ciddi bir problem olduğuna değinen Konuk, bu psikolojik duvarı 2004 yılında Çumra Şeker Fabrikası'nın kuruluşuyla aştıklarını belirtti. " Konya Şeker, ülkemizde kömürden elektrik üretiminde ilk akışkan yataklı kazan teknolojisine sahip santrallerden birini, Çumra Şeker Entegre Tesisi'nde hayata geçirerek ülkemize kazandırmıştır" diyen Konuk şöyle devam etti: "Aynı Konya Şeker, otoprodüktör olarak yakaladığı başarıdan güç alarak enerji sektöründe faaliyet gösterecek Çobanyıldızı A.Ş.'yi 2010 yılında kurmuş ve elektrik üretim lisansını almasından sonra da bir yıl gibi kısa bir sürede Çumra Entegre Tesisi bünyesinde 37 Megawatlık ilave termik santralini tamamlamış ve geçtiğimiz günlerde de üretime başlatmıştır. Konya Şeker'in toplam elektrik üretimi bu santral ile birlikte yaklaşık 100 Megawat'a ulaşmıştır ve Kangal Termik Santrali ile zaten var olan üretimini ve sektör payını yaklaşık 5'e katlayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivas-Konya gönül hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz