Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son model 60 tramvay geliyor

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin KONYARAY projesi kapsamında gerçekleştirdiği ihalenin ardından son model 60 tramvayın alımı ile ilgili sözleşme imzalandı

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'ndaki düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 60 son model taşıt alımının KONYARAY projesinin en önemli ayaklarından biri olduğunu söyledi. KONYARAY projesini 2012 ortalarından itibaren başlattıklarını, çalışmaların yeni raylı sistem yatırımları ve metro hattının temel atma programlarıyla devam edeceğini vurgulayan Başkan Akyürek, yatırımlarla Konya'nın 50 yıllık toplu ulaşım ihtiyacının çözülmüş olacağını dile getirdi.

183 GÜN SONRA GELECEK

Alım sözleşmesi imzalanan tramvayların düşük tabanlı, klimalı ve konforlu modern raylı sistem araçları olduğunu belirten Başkan Akyürek, konuyla ilgili yapılan ihaleye dünyanın 6 önemli firmasının teklif verdiğini, Türkiye'de en çok ilgi gören raylı sistem ihalesini gerçekleştirdiklerini vurguladı. En uygun teklifi veren firmayla sözleşme imzaladıklarını kaydeden Başkan Akyürek, "Türkiye'deki en avantajlı raylı sistem ihalesine Konya olarak imza attık. Taşıt başına 1 milyon 706 bin Euro civarında bir rakamla Türkiye'deki en uygun teklif yapılmıştır. Diğer ekipmanlarla birlikte toplam 104 milyon 700 bin Euro'luk bir ihale gerçekleştirildi. İlk taşıt bugünkü sözleşme tarihinden itibaren 183 gün içinde, tüm araçlar ise 24 ay içinde teslim edilecek. Aynı zamanda bu araçlar Konya'ya özel dizayn edilecek. Araçların 5 yıl garanti, 5 yıl bakım, onarım, yedek parça ve sarf malzemesi yüklenici firma tarafından karşılanacak.

RENGİ HALK SEÇECEK
Türkiye'de şu anda üretilemeyen, yüzde 100 düşük tabanlı, engelsiz ve dünyadaki en son model taşıtlar ve renkleri konusunda son kararı Konyalı hemşehrilerimiz ve konuya ilgi duyanlar veriyor" diye konuştu. Mevcut tramvayların Konya'nın yükünü 22 yıl taşıdığını, şimdi yeni bir teknolojiye geçildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Metro projesinde planlanan orta peron istasyonlarda yolcu indirme-bindirmeye de uygundur. Taşıtlar 2 dizi halinde çalışabildiğinden aynı anda taşınan yolcu sayısı iki katına da çıkabilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son model 60 tramvay geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz