Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın lalesi Konya'dan

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Konya'da 500 dönüm arazi üzerinde üretilen laleler yurt içi ve yurt dışındaki parkları süslüyor. Konyalı lale üreticisi Ali Yetgin İstanbul'a gönderdikleri lalelerin dışında Azerbaycan, İran ve Suriye'ye lale ihraç ettiklerini söylüyor

Lale mevsimi baladı, dört bir yanı rengarenk laleler sardı. Metropolleri süsleyen lalelerin izini sürdük ve üretim merkezleri olan Çumra'ya ulaştık. Hollanda'da bir iş gezisinden sonra hayran kaldığı lalelerin üretimini memleketi Konya'da yapmaya başlayan Asya Lale Yapı Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yetgin "Konya'da ürettiğimiz lalelerimizi büyük metropoller dahil Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Suriye'ye de ihraç ediyoruz" dedi. Konya'da kurduğu firma ile 1998 yılında lale üretimine başlayan Yetgin, ilk yıl 40 dekarlık üretim sahasında dört farklı çeşit ve renkte lale üretimi yaptı. Şu an ise firma Çumra Çatalhöyük ve İsmil kasabasında 500 dönümün üzerinde farklı tür ve çeşitlerde soğanlı, yumrulu ve çok yıllık çiçek üretimi yapıyor.

YILDA 50 MİLYON LALE

Hollanda'dan getirilen dikim makinesi, söküm makinesi, söküm sonrası kurutma makinesi, numaralandırma makinesi, otomatik sayım ve paketleme makinesi ile faaliyet gösteren firma şu anda yıllık 50 milyon adet lale soğanı üretimi yapıyor.

YURT DIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Konya'dan İstanbul dahil Türkiye'nin metropollerine lale soğanı gönderdiklerini belirten Yetgin "İstanbul dışında Bursa, İzmit, Kayseri ve Antalya gibi kentlerin bahçelerini de bizim yetiştirdiğimiz laleler süslüyor. Türkiye'de belediyelerin büyük bir çoğunluğuna biz lale gönderiyoruz. Bunun yanında İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye gibi ülkelere de ihraç yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz Avrupa pazarında yer almak" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın lalesi Konya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz