Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'ın çağrısıyla badmintonu tanıttı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Engelli Avni Kertmen, Almanya'da tanıştığı badmintonla pek çok şampiyonluk elde etti. Kertmen, il il gezerek bu sporu tanıtıyor

İstanbul'da geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve tedavi amacıyla gittiği Almanya'da badminton sporuyla tanıştıktan sonra hayata yeniden tutunan Avni Kertmen, 4 dünya, 8 Avrupa, 18 Almanya ve 6 Türkiye şampiyonluğu kazandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavsiyesi ile Türkiye'ye gelerek il il gezen Kertmen, badmintonu engellilere tanıttı.

MUCİZELERLE DOLU

50 yaşındaki Milli Badminton sporcusu Avni Kertmen'in hayatı mucizelerle dolu. 1985 yılında İstanbul'da trafik kazası geçiren ve tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Kertmen, o yıllarda Almanya'da yaşayan ağabeyinin yanına giderek tedavi olmak istedi. Avni Kertmen yaşadığı travmanın etkisiyle intihara kalkıştı. İntihar mektubunu yazıp masaya koyduktan sonra pencereden baktığında engelli bir kişinin araba kullandığını gördü. İntihardan vazgeçen Kertmen, yaşamaya karar verdi.

HAYATA TUTUNDU

Bu olaydan sonra dışarıya çıkıp insanların arasına karışmak isteyen Kertmen, o dönemlerde Almanya'da engellilerin mücadele ettiği ancak Türkiye'de olmayan badminton sporuyla tanıştı. Kısa sürede bu sporda başarılı bir çizgi çizen Kertmen, Almanya'da 18 kez şampiyon oldu ve Almanya adına uluslararası mücadelelere katıldı. Almanya adına 6 Avrupa şampiyonluğu 2 dünya şampiyonluğu kazanan Kertmen'in yolu Türkiye ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde kesişti.

'BİZİM İÇİN YARIŞ'
Erdoğan'ın ziyareti öncesi federasyona yazı yazarak Türkiye adına yarışmak istediğini ancak olumlu sonuç alamadığın belirten Kertmen, "Ben uzun yıllar Almanya adına mücadele ettim. Ancak Türkiye adına mücadele etmek istiyordum. Bunun için federasyona yazı yazdım. Maalesef o dönemde bana olumlu bir dönüş olmadı. Aradan 2 ay geçtikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya'ya geldi. Bu sırada bulunduğum fuar alanında yanındaki heyet beni başbakanımızla tanıştırdı. Başbakanımız beni Türkiye'ye davet etti" dedi.

SPORU ANLATIYOR
Başbakanın yanındakilere bu durumu çözmeleri için talimat verdiğini açıklayan Avni Kertmen şöyle konuştu: "Kısa bir süre sonra beni federasyondan aradılar. Ben de seve seve Türkiye'ye geldim. O dönemde Türkiye'de engelliler arasında badminton tanınmıyordu. Ben de federasyon yetkilileriyle birlikte İstanbul, Ankara, Adana, Samsun gibi illeri gezerek bu sporu anlattım. O dönemde hiç engelli badmintoncu yokken şu an sayı 150'ye kadar yükseldi. Bunların birçoğu Avrupa ve dünyada şampiyonluklar kazanarak bayrağımızı dalgalandırdı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'ın çağrısıyla badmintonu tanıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz