Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bez bebekler yok satıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Yeşilhisar Soğanlı Köyü'ndeki Hıristiyanlık'ın ilk dönemlerine ait 50 yer altı kilisesi, turistlerin ilgi odağı oluyor. Turistler, köydeki bez bebeklere ise büyük ilgi gösteriyor

Hıristiyanlık'ın ilk dönemlerine ait 50 yer altı kilisesinin bulunduğu Yeşilhisar'a bağlı Soğanlı Köyü'ne gelen turistlerin gözdesi bez bebekler oldu. Kayseri'ye 80 kilometre uzaklıktaki Soğanlı Köyü, Milattan Sonra 3. Yüzyıl'da Hıristiyanlık'ın Kapadokya bölgesinde yeni yeni yayılmaya başladığı dönemlerde, keşişler, papazlar ve mistik duygulara sahip Hıristiyanlara ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Soğanlı'da bulunan 200 yer altı kilisesinden sadece 50'si gezilebiliyor. Her yıl 40 bin turistin uğrak noktası haline gelen köyde yaşayanlar bunu fırsata çevirdi. Soğanlı'da plastik bebeklerin olmadığı yıllarda köylü kadınların çocuklarına yaptığı bez bebekler, şimdilerde turistler için yapılıyor. Oldukça ilgi gören ve zamanla patenti alınarak sektör haline gelen bez bebekler köylünün en önemli gelir kapısı oldu.

Yeraltında ibadet ediyorlardı
Kayseri Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Hıristiyanlar'ın öldürülme korkusuyla ibadetlerini yeraltına yaptıklarını anımsatarak, "Yerleşimi kolay ve korunması rahat olan Soğanlı Vadisi birçok keşiş, papaz ve mistik duygulara sahip Hıristiyanlara ev sahipliği yaptı. Çok tehlikeli olan o günlerde ibadetlerini gizli yapan Hıristiyanlar, saldırı anında yakınlarda bulunan Doğanlı ve Derinkuyu yer altı şehirlerine sığınabiliyorlardı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bez bebekler yok satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz