Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hava 42 görev tamam'

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Konya'da 4 yıl önce kurulan 112 Hava Ambulans, 1431 saat uçuş yaparak durumu kritik olan 858 hastaya yeniden can verdi

Havada 'can' yarışı… Konya'da 4 yıl önce kurulan 112 Hava Ambulans, bugüne kadar 1431 saat uçuş yaparak durumu kritik olan 858 hastanın sağlığına kavuşmasını sağladı. "Hava 42" telsiz kodlu ekipte 2 doktor, 3 pilot, 1 helikopter teknisyeni ve 5 sağlık personeli hizmet veriyor. Genellikle yeni doğan bebekler, kalp krizi geçiren ve ağır yaralanan hastalara ulaşan ekip, 7 dakikada hazırlıklarını yapıp uçuşa geçiyor. İniş pisti olmayan bölgelerde ise ekip bazen karayoluna bazen stadyuma bazen tarlaya inerek can kurtardı.

858 hastayı kurtardılar

Ekip, bir günde yaşadıklarını ve acil vakalara nasıl çıkış yaptıklarını SABAH Anadolu'ya anlattı. Kurulduğu günden bu yana ekip doktoru olan Ali Dikici bugüne kadar hava ambulansının Konya içerisi ve çevre illerle birlikte 1431 saat uçuş yaptığını ve 858 hastaya müdahale ettiğini söyledi.

Tek uçuş 5 bin euro

Dr. Ali Dikici, helikopterin yalnızca bir kere havalanmasının 5 bin euro'ya mal olduğunu anlatarak, "Gündoğumu ile mesaiyi başlıyoruz. Hava kararana kadar bize gelecek talimatları telsizle takip ediyoruz. Mesai başlar başlamaz hava koşullarını, TSK'nın tatbikat ve diğer görevlerle ilgili uçuşa engel koyduğu bölgeleri, helikopterimizin teknik bakımlarını gözden geçiriyoruz. Bu aşamadan sonra bize gelecek görevleri bekliyoruz. İstanbul, Ankara, Isparta, Muş, İzmir gibi şehirlere de hasta nakli için uçuş yapıyoruz" dedi.

Bebek için acil iniş yaptık
Pistin olmadığı bölgelerde bazen karayolunun bazen stadyumun bazense tarlanın kullanıldığını açıklayan Dr. Dikici, 2010 yılında yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: "Konya'da solunum yollarında sorun olan yeni doğmuş bir bebeği Ankara'ya götürmek için yola çıktı. Bebeğin kalbi Akşehir üzerindeyken durdu. Bebeğimize solunum tüpü takıp entübe etmemiz için sarsıntısız bir ortam gerekiyordu. Ani kararla helikopteri bir tarlaya indirdik."

Pilotlar TSK'dan emekli
Konya 112 Hava ambulansında görevli 3 pilot daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri'nde pilotluk yapmış emekli asker. Helikopterin ekip şefi emekli Başçavuş Ali Durmuş, "Emekli olduktan sonra 6 yıldır hava ambulanslarında görev yapıyorum. Diğer arkadaşlarım da benim gibi asker emeklisi. Bizim her birimizin en az 5 bin saat uçuş tecrübesi var. TSK'da görevliyken yaralı askerlerimizi taşıyorduk. Şimdi ise yaralı vatandaşlarımızı taşıyoruz. İnsan hayatını kurtarmak için havalanmak ve onu iyi şekilde hastaneye götürmek bana her defasında ayrı bir mutluluk yaşatıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hava 42 görev tamam'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz