Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 20 ülkeye seramik ve granit ihraç ediliyor

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:46

Yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla Kurşunlu ilçesindeki 5 milyon metrekarelik alanda kurulan seramik ve suni granit fabrikası, Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve ABD'ye ihracat yapıyor.

'nın Kurşunlu ilçesinde yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla 5 milyon metrekarelik alanda kurulan seramik ve suni granit fabrikası, 20 ülkeye ihracat yapıyor.

Yıldızlar SSS Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Güdeberk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk seramik sektörünün kısa sayılabilecek sürede dünyanın en büyük üreticilerinden biri konumuna geldiğini belirterek, sektörün 2011'de 260 milyon metrekare karo, porselen, seramik ve teknik granit imal ederek dünyada 9'uncu olduğunu anlattı.

Çin, Brezilya, Hindistan ve İtalya'nın dünyada seramik üretiminde öne çıkan ülkeler olduğunu ifade eden Güdeberk, gerek coğrafi konumu gerekse zengin endüstriyel ham madde kaynaklarıyla Türkiye'nin gelecekte Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve yakın pazarlardaki etkinliğini arttıracağını kaydetti.

Günlük üretim 360 bin metrekare olacak
Güdeberk, 2 milyar dolarlık yatırımla kurdukları seramik ve suni granit fabrikasının dünyanın en modern ve en büyük üretim kapasitesine sahip birkaç tesisinden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Madencilik konusunda oldukça deneyimli bir grubuz. Çalışmalarımız sonucunda Kurşunlu ilçesinin teknik granit ve porselen granit üretiminde kullanılan ham maddeler konusunda zengin bir bölge olduğunu fark ettik.

Buradan hareketle 1 milyon 800 bini kapalı olmak üzere, toplam 5 milyon metrekare alana fabrikamızı kurduk. İnşaatı ve montajı devam eden bölümlerinin tamamlanması ile günlük 360 bin metrekare porselen seramik ve teknik granit üretimi yapacağız. Şimdiden ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Pazara sunduğumuz ürünlerimiz, gerek iç pazarda gerekse Avrupa başta olmak üzere dış pazarda beklenen ilgiyi görüyor."

20 ülkeye ihracat yapılıyor
Çin'in teknik granitte büyük plakalar üretebilmesi sayesinde geniş pazarlara hakim olduğuna dikkati çeken Güdeberk, büyük boyutlarda üretim yaparak Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve ABD'ye sunmaya başladıklarını söyledi.

Ürettikleri seramik ve granitin tasarım ve kalite üstünlüğüyle, dünya lideri Çin'in Avrupa'daki pazar payını düşürmeye başladığını vurgulayan Güdeberk, AB ülkeleri başta olmak üzere 20 ülkeye ihracat yaptıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankırı'dan 20 ülkeye seramik ve granit ihraç ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz