Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yı adım adım geziyorlar

Giriş Tarihi: 15.4.2013 09:38

gezginleri adlı grup, bölgenin bilinmeyenlerini gün ışığına çıkartıyor.

Nevşehir'de eğitimci İsmail Demirel başkanlığında 5 yıl önce bir öğrenci topluluğunun katılımı ile başlatılan, daha sonra da çeşitli meslek grubundan kişilerin katılımı ile 41 kişiye ulaşan Gezginleri Grubu, bölgenin gözalıcı doğal, kültürel ve tarihsel mekanlarını keşfediyor.

Demirel yaptığı açıklamada, Kapadokya'nın dünyanın sayılı güzelliklerinden birine sahip eşsiz bir bölge olduğunu belirterek, yağmurlu olmayan her Pazar günü aralarında eğitimci, memur, öğrenci , işçi ve çeşitli meslek gruplarından kişilerin yer aldığı 41 kişilik gezginci grup ile birlikte büyülü coğrafyada geziler düzenlediklerini ifade etti.

Bugüne kadar düzenledikleri etkinlikler sayesinde çok sayıda vadi, antik yerleşim bölgeleri, cami, medrese, köprü, su kemeri, çeşme, kümbet, külliye, müze, kilise, şapel, manastır, yeraltı kenti ziyaretleri yaptıklarını ifade eden Demirel, kültürel ve tarihsel zenginliğin gözlemlenmesinin yanı sıra Nevşehir ve yöresinde bulunmasına karşın bugüne kadar etkin şekilde ele alınmadığını belirledikleri 520 çiçek, 102 ağaç, 39 böcek, 124 kelebek, 92 kuş, 13 yabani hayvan, 11 sürüngen ve 10 balık türünün fotoğraflanarak belgelendiğini vurguladı.

6 yıllık süreçte bölgede 9 farklı maden türünün de fotoğraflanarak kayıt altına alındığını dile getiren Demirel, Kapadokya kültürünü yansıtan değişik kıyafetler ve yöresel yemeklere ilişkin olarak da belgeleme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Demirel, bölgenin zengin kültürel, doğal ve tarihsel değerlerinin bir araya getirilmesi ile 43 farklı konuda 16 bin 670 fotoğraf ve belgeden oluşan tanıtım DVD'sinin de hazırladığını ifade ederek 'Kapadokya gezgincisi arkadaşlarımızla beraber, bölgenin doyumsuz zenginliklerini kayıt altına alma imkanı bulduk. Bölgenin bilinmeyen kültürel zenginliğini keşfetmek bizlere farklı bir heyecan veriyor.Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, adım adım dolaştığı bu merkezleri, üzerinde yaşayan bizlerin ziyaret etmemesi elbette düşünülemezdi.

Her Pazar günü havanın yağmurlu olmaması halinde ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Kimi zaman dik yamaçlı bir vadide, kimi zaman metrelerce yükseltide bir dağ ve tepede bu gezilerimiz gerçekleşiyor. Tertemiz bir doğada hem ciğerlerimize bol oksijen depolama ve , hem de zenginliklerimizi daha yakından tanıma imkanı buluyoruz. Bu çalışmalarımızdan yola çıkarak Nevşehir Kelebekleri ve Nevşehir Kuşları isimli bir kitap da hazırladım' dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'yı adım adım geziyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz