X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER CEMALETTİN GÜRSOY: Emeklilerden gelir vergisi kesilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

CEMALETTİN GÜRSOY: Emeklilerden gelir vergisi kesilmez

  • Giriş Tarihi: 17.4.2013

Kalp damar hastalığı nedeniyle iki bacağım diz altından kesik. Şu an engelli olarak emekli sandığı emeklisiyim. Öğrenmek istediğim, acaba benim emekli maaşımdan da gelir vergisi keslip kesilmediğidir. M. Ali Hatipoğlu
* Mehmet Bey. Emekli maaşınızdan gelir vergisi kesilmesi söz konusu değil. Zira bu ücret veya kazanç değildir. Bahsettiğiniz konu SSK, Bağ- Kur ve emekli Sandığı'ndan emekli olanlar çalışmaya başladıklarında, işyeri açtıklarında SGK'ya SGDP öderler.

"TAYİN ENGELİ"NİZ YOK
Yüzde 57.6 raporla memurum. Rahatsızlığımın artması nedeniyle başka bir şehirde başka biriyle yer değiştirebilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Gürcan Kömürcü
* 5378 sayılı Özürlüler Yasası madde 21 ve 657 sayılı Kanun'un 73'üncü Madde'sindeki amir hükme göre aynı işi yapan başka bir yerdeki arkadaşınızla yer değiştirmeniz (becayiş) mümkün. Becayiş döneminde kurumunuza dilekçeyle verip amirinizin oluruyla becayiş yapabilirsiniz. Ayrıca yine 5378 kanun uyarınca sakatlığınız devamlı tedaviyi gerektiriyorsa başka bir il veya ilçeye tayin hakkınız var. hükme göre aynı işi yapan başka bir yerdeki arkadaşınızla yer değiştirmeniz (becayiş) mümkün. Becayiş döneminde kurumunuza dilekçeyle verip amirinizin oluruyla becayiş yapabilirsiniz. Ayrıca yine 5378 kanun uyarınca sakatlığınız devamlı tedaviyi gerektiriyorsa istediğiniz yere tayin hakkınız var.