Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıkamış oyunu duygulandırdı

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Talas Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından sahnelenen "Kardelen Çiçekleri Sarıkamış" tiyatro oyunu, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen tiyatro gecesine 7'den 70'e her yaştan izleyici katıldı. Kars'ın Sarıkamış ilçesi Allahuekber Dağları'nda 22 Aralık 1914 tarihinde Osmanlı ile Rusya arasındaki savaşta tek kurşun sıkmadan soğuktan donarak şehit düşen 90 bin askerin hayatının anlatıldığı oyun büyük ilgi gördü.

GÖZYAŞI AKTI
Dul bir kadının çocuklarının seferberlikte yaşadığı sıkıntıları ve komutanların savaş sırasındaki soğuk ve imkansızlıklarla mücadelesinin canlandırıldığı oyun, izleyenleri tekrar o günlere götürdü. Seyircinin gözyaşlarına hakim olamadığı oyunda, Türk askerinin vatan ve millet adına yaşadığı acıların dramı büyük ustalıkla anlatıldı. Oyunun sonunda kara kışta soğuğa boyun bükmek zorunda kalan Türk askerinin sahnesi, 99 yıl önce yaşanan acıları tekrar hatırlattı.

HAYALİNİ YAŞADI
Oyunun senaristi ve yönetmeni Arife Güler Kaftancı, 3 yıldır yaptığı araştırmaların sonucunda oyunu hazırladıklarını belirterek, "Gençlerle bu hayalimi yaşadığım için çok mutluyum" dedi. Oyuncular Sarıkamış'ı, 90 bin askerimizin acısını yaşarak hissettiklerini ifade ederken, seyirciler de oyunu ağlayarak izlediklerini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıkamış oyunu duygulandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz