Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkan'ın anne olma ısrarı

Giriş Tarihi: 24.4.2013

5 bebeği birkaç gün yaşadıktan sonra ölen Türkan Mercan, ölümü bile göze alarak hamile kaldığı Umut bebekle güldü. 5.5 aylık olarak 900 gram ağırlığında dünyaya gelen Umut şimdi 1 yaşında

Konya'nın Selçuklu ilçesinde yaşayan Serhat ve Türkan Mercan çifti 16 yıl önce evlendi. Evlendikten sonra ilk bebeğine hamile olan Türkan Mercan'ın bebeği erken doğum sonucu 6 aylıkken dünyaya geldi. Kalbi delik olan bebek doğumdan 6 saat sonra hayatını kaybetti. Mercan, 2 yıl sonra ikinci bebeğine hamile kaldı. İkinci bebeği de 2 saat yaşadıktan sonra hayatını kaybetti. Yaşadığı iki acıya rağmen anne olmak için çırpınan Türkan Mercan, 1 yıl sonra üçüncü bebeğine hamile kaldı. Üçüncü bebek de 3 gün yaşadıktan sonra dünyaya gözlerini yumdu. Mercan, 2 yıl sonra 4'üncü bebeğine hamile kaldı. Türkan Mercan'ın 4'üncü bebeği de erken doğum sonucu sezaryenle dünyaya geldi ancak o da 10 saat yaşadıktan sonra hayatını kaybetti. 5 yıl önce yine 5'inci bebeğine hamile olan Türken Mercan'ın 5'inci bebeği de yine erken doğum sonucu sezaryenle dünyaya geldi. Bu bebekte geçirdiği kalp ameliyatına rağmen 1 hafta yaşadıktan sonra hayatını kaybetti

5 YIL ARADAN SONRA DOĞDU

5 bebeğini kaybeden Türkan Mercan, 5 yıl aradan sonra 2 yıl önce Umut bebeğe hamile kaldı. Doktorların felç kalma hatta ölüm riski var demesine rağmen annelik hasreti ile tutuşun Türkan Mercan geçtiğimiz yıl Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Umut bebeği sezaryenle dünyaya getirdi. 5.5 aylık olarak 900 gram ağırlığında hayata gözlerini açan Umut bebek şuan 1 yaşına girdi ve 12 kiloya ulaştı.

'UMUT DÜNYALARA DEĞER'
Tek hayalinin annelik olduğunu belirten Türkan Mercan, "Ama 5 bebeğimi doğduktan sonra kaybettim. Doktorlar doğumun riski olduğunu felç kalabileceğimi hatta ölebileceğimi söylediler. Bense annelik duygusunu yaşamak istiyordum. Çünkü Umut'un yaşaması dünyalara değerdi" dedi.

ÖMÜR BOYU İLAÇ KULLANACAK
Doğuştan Hipoglisemi hastası olan Umut bebek ise ömür boyu ilaç kullanacak. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevil Arı Yuca: "Umut doğuştan Hipoglisemi hastası yani vücudu insülin hormonunu fazla salgılıyor. Bu da kan şekerini düşürüyor. Buna bağlı olarak Umut'un her an havale geçirme riski var. Şu an ilaç tedavisi uyguluyoruz ve Umut ömür boyu bu ilaçları kullanmak zorunda. İlaç tedavileri çözüm olmazsa pankreasının bir bölümünü ya da tamamını almak zorunda kalacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkan'ın anne olma ısrarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz