Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirveyi zorluyor

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Kültür sanat faaliyetlerine oldukça önem veren Büyükşehir Belediyesi, 2013'te birçok etkinliğe imza atmayı hedefliyor

Sanayide, ticarette ve yerel yönetimlerde model şehir haline gelen Kayseri, artık kültür ve sanatta da zirveyi zorluyor. Kayseri'nin sosyal hayatına düzenlediği etkinliklerle renk katan Büyükşehir Belediyesi, 2012'de 600 bin kişiyi tiyatro ve konser salonlarına çekti. Belediyenin 2013 hedefi ise 1 milyon izleyici. Ardı ardına gerçekleştirilen önemli projelerle Anadolu'nun parlayan yıldızı haline gelen Kayseri, sanayisi ve ticaretiyle yakaladığı başarının ardından rotayı kültür ve sanata çevirdi. Türkiye'nin en büyük sanat merkezlerinden birini Kayseri'ye kazandıran Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 6 milyon liraya mal olan 1300 kişilik konser salonu ile birçok organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

DOPDOLU GEÇTİ

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, 2012 yılının dopdolu etkinliklerle geçtiğini belirterek, artık çıtanın her yıl yükseleceğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin Kayseri'yi kültür ve sanatta örnek şehir yapma noktasında büyük gayretlerinin olduğunu belirten Durukan, "Başkanımızın şehrin kültür ve sanatta da cazibe merkezi olması için verdiği talimatlar doğrultusunda çalışıyoruz. Belediye olarak tiyatrolar, konserler ve şiir dinletisi gibi etkinlikler düzenliyoruz" dedi.

Hedef 1 milyon kişi
Kayseri'nin kültür ve sanatta ciddi hamleler yaptığına dikkat çeken Oktay Durukan, 7'den 70'e her kesime hitap eden etkinlikler hazırladıklarını belirterek, 2012 yılında 600 bin Kayserili'nin tiyatro ve konser salonlarını doldurduğunu söyledi. Bu yıl için hedeflerinin 1 milyon izleyici olduğunu belirten Durukan, Kültür ve sanat merkezinin amaçlarına katkı sağlayan bir mekan olduğunu söyledi.

'Her şehrin bir kimliği var'
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yayınladığı şehir ansiklopedisi ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğine dikkat çeken Oktay Durukan, kent hafızasını oluşturan kitapların yayınlanmasına önem verdiklerini söyledi. İlk iki cildi yayınlanan şehir ansiklopedisinin 3. cildinin bir ay sonra yayınlanacağını ifade eden Durukan, "Ansiklopedinin 7 cilt civarında olmasını bekliyoruz. Her şehrin bir kimliği var. Bu kimliklerin oluşmasında da o şehrin sanat hayatı da etken" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirveyi zorluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz