Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saç teli kadar ince kalp damarı anjiyoyla kapandı

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Konya'da Fatma Zehra İpek'in (4) doğumdan sonra kendiliğinden kapanması gereken ancak kapanmayan saç teli kalınlığındaki kalp damarı anjiyoyla kapatıldı

Selçuklu ilçesinde yaşayan Fatma ve İrfan İpek çiftinin ikinci çocukları olan 4 yaşındaki Fatma Zehra sürekli burun akıntısı çekmesi nedeniyle ailesi tarafından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Burada yapılan kontrollerde 4 yaşındaki Fatma Zehra'nın doğumdan sonra kapanması gereken kalp damarının kapanmadığı belirlendi. Yapılar tetkiklerin ardından anjiyoya alınan küçük kızın kalbe giden 1.5 milimetre çapındaki damarı ameliyatsız olarak kapatıldı. Kızının bugüne kadar burun akıntısı dışında hiçbir sağlık problemi olmadığını belirten anne Fatma İpek, "Biz burun akıntısı nedeniyle burnunda et vardır diyerek kızımı hastaneye götürdük. Burada yapılan tetkiklerde kızımın kalbe giden damarının açık olduğu belirlendi. Yapılan operasyonla da kızım ameliyatsız olarak sağlığına kavuştu. Bunu ilk duyduğumuzda çok korktuk ve şaşırmıştık" dedi.

HAYATİ RİSKİ VARDI

Fatma Zehra'nın anjiyosunu yapan ekibin başında olan Selçuk Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, "Yaptığımız anjiyo ile gerçekten saç teli inceliğinde damarını başarılı bir operasyonla kapattık. Kalbe giden bu damarın kapatılmasıyla ilerde oluşabilecek iltihaplanmalar ve bunun getirebileceği hayati riskleri ortadan kaldırdı. Küçük kızımız bundan sonra hayatını daha konforlu ve sağlıklı geçirecek" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç teli kadar ince kalp damarı anjiyoyla kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz