Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara kullananlar 'sarı nokta'ya dikkat

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Uzmanlar ileri yaş hastalığı olarak bilinen 'sarı nokta'nın sigara kullanan kişilerde yaygın olarak görüldüğü konusunda uyarıyor

Toplumda ileri yaş hastalığı olarak bilinen 'sarı nokta'na yol açan nedenlerden biri sigara kullanımı. Dünyagöz Ankara Hastanesi'nden Dr. Ersel Özkılıç, "Sarı Nokta'nın retina hastalığı olduğunu belirterek, "Bu hastalık toplumda 55 yaşından sonra oldukça sık görülüyor. İlerlemesi halinde ise görme kaybına yol açabiliyor. Özellikle sigara kullananlarda ve kalıtımsal risk taşıyanlarda görülme olasılığı daha yüksek" dedi.

KÖRLÜ ĞE NEDEN OLABİLİR

Dr. Özkılıç, hastalığın kuru ve yaş olmak üzere iki tipi bulunduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: "Kuru tip yüzde 80, yaş tip ise yüzde 20 oranında görülüyor. Fakat görme kaybına yol açması nedeniyle yaş tipte erken teşhis büyük önem taşıyor. Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybıyla birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep oluyor."

BOZUKLUKLAR ÇIKIY OR

Hastalığın belirtilerini görme kaybı, cisimleri çizgileri eğri ve kırık görme, görme kalitesinde bozulma ve renk görmede bozukluklar olarak açıklayan Dr. Esim Özkılıç, "Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının esas risk etkenleri, kişinin yaşı ve kalıtımsal özellikleridir. Diğer risk etkenleri ise hipertansiyon, sigara, beslenme şekli, lipid-kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlık" dedi.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKILMALI
Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını açıklayan Özkılıç, şöyle konuştu: "Diğer risk etkenleri kontrol edilebilir. Hipertansiyon varsa regüle edilebilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için filtreli güneş gözlüğü takılması gerekir. Beslenmede ise Akdeniz diyeti önerilir. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması önerilir."

İĞNE TEDAVİSİ
Hastalığın kuru tipinde koruyucu tedavi yapılıyor. Yaş tipinde ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulanıyor. Dr. Özkılıç, "Koruyucu tedavide bazı durumlarda anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko kullanılır. Göz içine iğne tedavisi yöntemi damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bileşimde Verteporfin adında bir ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanıyor" dedi. Özkılıç, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda yüzde 95 oranında görmenin azalabileceğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara kullananlar 'sarı nokta'ya dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz