Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Akgöl kuruyor'

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Akgöl'ü fotoğraflayan Ereğlili fotoğrafçı Dede Yunus, göle giden su kaynaklarının tarımsal sulama için kapatıldığını söyledi

Konya Ereğli'ndeki Akgöl'de doğaseverlerle birlikte fotoğraf çekimi yapan Ereğlili fotoğraf sanatçısı Dede Yunus Gürsoy, yaptığı gözlemlerde göle giden birçok su kaynağına tarımsal sulama amaçlı set çekildiğini söyledi. Akgöl'ü besleyen su kaynaklarının bilinçsizce kapatıldığını söyleyen Gürsoy, "Akgöl'deki su seviyesi kuşlar için normal. Ancak aynaları besleyen su kaynaklarının önü köylüler tarafından kesilmiş durumda. Bu kaynaklar kesilmeye devam ederse 1 ay içinde Akgöl kurur" dedi.

ÇÖLLEŞMEYE DOĞRU
Akgöl'ün doğal güzelliklerinin ve içerisindeki canlıların son bulmaması için herkese görevler düştüğünü belirten Gürsoy, "Akgöl'de bir yaşam alanı var. Binlerce dönüm arazi yanlış uygulamalar nedeniyle yok olmuş gitmiş. Ancak kalanı yok etmemek adına çalışıyoruz. Ereğli hızlı bir çölleşme süreci yaşıyor. Bu süreci aşmak için doğaya sahip çıkmamız gerekiyor. Bilinçsizce yapılan uygulamalar artık son bulmalıdır. Akgöl'e giden su kaynakları köylüler tarafından set kurulmak suretiyle kesiliyor ve tarımsal sulama yapılıyor. Hem Akgöl'e su gitmiyor hem de yapılan tarımsal sulama sağlıksız yapılıyor. Burada tüm yetkililer, siyasiler, sivil toplum örgütleri üzerine düşeni yapmak zorundadırlar. Şu an 10-12 çeşit kuş Akgöl'e besleniyor. Akgöl'ü besleyen damarların önünü kesmeyelim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akgöl kuruyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz