Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur ÖZTEKE: Konya'da Borsa tamam sıra diğer odalarda

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Dünya şehri olabilme adına "çılgın projesi olmasa da" yeni orijinal projeler üretmeye çalışan ve kulağa böylesine güzel gelen bir tanımlamayı yakalamak isteyen Konya, bu haftalarda tamamen seçimlere kilitlenmiş durumda. Konya sanayisi, üreticisi, siyasetçisi gündüz işine bakıyor, hava kararınca komitelerin seçim karargâhında mesai veriyor.
Önümüzdeki üç yıl için özellikle de yerel seçimler öncesi şehrin yeniden dizayn edilmesinde etkin rol alması beklenen odalarımızdan Konya Ticaret Borsası'nda seçim bitti.
Ticaret Borsası'nda zaten seçimler öncesi başkanlık için tek isim vardı. Uğur Kaleli. Evet Uğur Başkan rakipsiz adaydı ama Başkan'la çalışacak komitelerde amansız bir yarış vardı.
Borsanın ağır başlı üyeleri işi kavgaya gürültüye götürmediler ancak dipten dibe müthiş bir seçim çalışması yaptılar.
Nitekim bu iş ne kadar sessiz olursa olsun, ne kadar çekişmeli olduğunun en güzel ispatı, 4 numaralı meslek komitesinde yaşandı.
Bu komitede diğer komitelerde olduğu gibi yine iki aday ve liste vardı. Mevcut Yönetim Kurulu Üyesi olarak sandığa giren Gıyasettin Taşkın ile rakibi Nazif Karabulut Bey'e sandıkta çıkan oyların eşit olmasıydı.
Evet evet bu sandıktan her iki adaya da 115'e 115 oy çıkınca kura çekimine gidildi. Kurada şans yine Gıyasettin Taşkın'a güldü.
Şimdi borsanın yeni yönetim kurulu, genel kurul delegeleri ve disiplin kurulu seçilecek. Ancak 10 Mayıs tarihinde yapılacak bu seçimlerde çekişme değil Uğur Başkan'ın etkinliği de belli olacak.
Sonuçta Ticaret Borsası seçim adına güzel bir demokrasi örneği vermiş oldu.
***

Konya'da 25 Mayıs tarihinde kongreye gidilecek bir başka oda ise Sanayi Odası. Burada da başkan sandığa gidilmeden grupların ve tarafların ittifakı ile belirlenmiş oldu. Bunun adı ne kadar seçim olursa olsun, Allah'tan bir mani gelmediği sürece yeni dönemde güçlü Konya sanayicisinin çatısı Sanayi Odası'nda Başkan Memiş Kütükçü.
Memiş Kütükçü
son iki dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in vekili. Yani şehrin yönetiminde Tahir Başkan'ın her şeyi, sır küpü, kara kutusu… Yönetimde bu kadar etkin bir güç olan Memiş Kütükçü tüm bu gücüne rağmen, bazı yönleri ile de hep gölgede ve flu kalmayı tercih etmesi ile biliniyor.
Çünkü kendisine ait kurumu HİDROKON ile Memiş Bey dünyanın vinç kralı. Yaşama, Doğanhisar'da garip bir köylü çocuğu olarak "merhaba" diyen müstakbel oda başkanı parasız yatılı okuyan ve tırnakları ile örnek sanayici olma noktasına gelen alt yapısı çok güçlü bir isim. Memiş Bey'in meclis üyeliği ve başkan vekilliği macerası ise seçim kuruluna listelerin verileceği gün sabah saat 6'da Tahir Başkan'ın telefonu ile hatır için başlıyor. Memiş Başkan bugün zamanını iş yerinden çok sanayiciye ayırmış durumda.
Her sanayici ile bir araya gelme ve onların görüşünü almaya çalışan müstakbel başkan adayı aynı zamanda da içeride yönetimi belirlemeye çalışıyor.
***

Kentte hafta sonu yaşanacak bir seçim heyecanı ise Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası'nda olacak.
Bu oda da iki başkan adayı var. Ne var ki ibre mevcut Başkan İsmail Turan'ı gösteriyor. Peki İsmail Bey'in yönetimi nasıl olur? Sorduğumuz zaman İsmail Bey yemin ederek "Vallahi bunu ben de bilmiyorum" diyor.
***
Sonuçta Konya'nın kendi iç dünyasındaki seçim takvimi hızla ilerliyor. Bu takvimde en büyük kavga ya da şehrin her yerinden ses getiren mücadele cumartesi günkü KTO seçimlerinde.
Ticaret Odası'nda
da iki başkan adayı var. Birisi mevcut Başkan Selçuk Öztürk diğeri ise beyaz listenin adayı İsmail Hakkı Kolat. Ancak her iki başkan adayı da eski başkanlardan Rahim Özkaymak'a 5-7 komiteyi şimdiden kaptırmış ve bunu da kabullenmiş görünüyor.
Biz her zaman ki gibi bekleyip göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur ÖZTEKE: Konya'da Borsa tamam sıra diğer odalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz