Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzin KIRSAÇLIOĞLU: 40 yaş üstü erkeklerde ağız ve diş sağlığı

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Gelişen diş teknolojisi, ağız bakımı ve diş hekimliği hizmetleri dişlerimizin günümüzde neredeyse ömür boyu sağlıklı bir şekilde ağzımızda kalmasını sağlıyor. Fakat dişleri ve dişetlerini başka problemler de bekliyor. Özellikle 40 yaş üstünde… 40 yaş öyle bir dönem ki özellikle erkeklerin iş hayatında daha bir aktif olunduğu dönem. İş hayatının rekabet ortamında kişinin bakımlı görünmesinde beyaz ve gösterişli dişler çok önemli. Bu dönemde varsa diş problemleri mutlaka giderilmeli. Bu hem ileriki dönemlerde ağız sağlığının korunabilmesi hem de kalp, şeker, tansiyon gibi sağlık sorunlarına karşı ağız bakımı için şart. Unutmayın sağlık ağızdan başlar.

DİŞ VE DİŞ ETİ SAĞLIĞI
Hızlı ilerleyen dişeti hastalığı çoğunlukla erkeklerde bu yaş döneminde başlar. Dişeti problemleri basit iken önlem alınmadığında hızlı ilerleyerek, tüm ağızda problemlere neden olarak kemik kaybına sebep olur. Dişeti kanamaları aslında basit bir sorun. Ancak dişetlerini saran kemik dokunun iltihaplanarak, dişlerin dökülmesine neden olan 'PERİODONTİTİ- SİN'in de belirtisi. Bu nedenle dişleri fırçalama esnasında karşılaşılan dişeti problemi devamlılık gösteriyorsa mutlaka diş hekimine başvurularak, tedavisi yaptırılmalı.

AĞIZ KOKUSU

Stresli hayatın getirdiği problemlerden biridir. Reflü de ağız dokumuzu etkileyerek, ağız kokusuna neden olur. Düzensiz beslenme alışkanlığı ve alkol kullanımı diş çürüklerini de beraberinde getirir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ağız kokusunun en büyük nedenidir. Dişeti problemleri, diş taşları, temizlenmeyen diş kaplama altları hep ağız kokusu nedenidir. Şayet ağız kokunuz varsa mutlaka diş hekimine başvurarak problemin kaynağına ulaşıp gerekli tedavilerinizi mutlaka yaptırın.

BRUKSİZM

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı dişlerin çiğneyici yüzlerinin aşınmasına neden olur. Arıca diş diplerinde aşınmalar yaparak, 'KOLE AŞINMALARI' dediğimiz soğuk sıcak hassasiyetine neden olan diş rahatsızlıkları yapar. Bu nedenle şayet geceleri yatarken stresin bir atılma metodu olan diş gıcırdatma alışkanlığınız var ise mutlaka diş hekimine başvurarak, geceleri yatarken takmak için kullanılan diş koruyuculardan edinmeniz gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzin KIRSAÇLIOĞLU: 40 yaş üstü erkeklerde ağız ve diş sağlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz