Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelerde derslik sıkıntısı büyük sorun

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Yüksek eğitim ve öğrenim sistemini eleştiren Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Yetim sınıfların aşırı kalabalık oolmasından dert yandı

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Yetim, yüksek öğrenimin reforma ihtiyacı olduğunu belirterek, "Binalarımızın kapasitesi yetmiyor. Sınıflar yetmiyor. Sınıfları bölerek yeni sınıf oluşturmaya çalışıyoruz" dedi. Öğrenci sayısının artması, dersliklerin yetmemesi durumunda dersleri stadyumda işleyeceklerini söyleyen Yetim, gereğinden fazla öğrenci alındığını ve eğitimde kaliteden ödün verildiğini ifade etti.

"ARKAYA SES GİTMİYOR"
Tıp fakültelerine geçmişte 10-20 bin arasında öğrenci alındığını, bugün bu sayının 100 bine çıktığını anlatan Yetim, şu öneride bulundu: "Altyapı hazırlanmadan ilave öğrenci alınmamalı. Bugün tıp fakültesinde 250 öğrenci var. 250 öğrenciye tıp eğitimi vermek çok zor. Bunun ideali 100 civarıdır. Makine mühendisliği fakültesine 200 kişi alınmış. Ama arkadaki öğrenci sesi duymuyor. Sınıflar yetmiyor. Bunu anlatamıyoruz yetkililere."

"GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"
Sabah Anadolu'ya içini döken Rektör Yardımcısı Yetim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın acilen yüksek öğretim sistemini gözden geçirmelerini istedi. Üniversiteyi kazanan her çocuğa diploma verildiğini anlatan Yetim, "Çocuklar gereği gibi yetiştirilmiyor. Bu ülkede ikili öğretim yapılıyor. Birincisi saat beşe kadar. İkincisi ise beşten 22.00'ye kadar sürüyor. Beşten sonra yapılan eğitime acilen son verilmeli. Öğretim üyeleri yorgun oluyor, başka sorunlar yaşanıyor. Dersler tam olarak yapılamıyor. Bana göre devlet bir an önce yasa çıkarıp öğrenci sayısını azaltmalı. Bana göre Erciyes Üniversitesi'nin öğrenci sayısı 25 bini geçmemeli. Şu an bizim 45 bin öğrencimiz var. Bu yanlış. Dünya standartlarına göre 20-30 öğrenciye bir öğretim üyesi düşerken bize ise bir öğretim üyesine 50 öğrenci düşüyor" dedi.

'Niteliğe göre eğitim verilmeli'
"Herkes üniversite okuyacak" diye bir kuralın olmadığını anlatan Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Yetim, "Herkes üniversite okumaya kalkarsa bunun ne ülkeye ne de bu insanlara faydası olur. Mutlaka öğrenciler niteliklerine göre yönlendirilmeli. Liseler meslek liselerine acilen dönüştürülmeli. Bilimin temeli fen fakülteleridir. Fizik, kimya, biyolojidir, matematiktir. Kimse bu alanlarda okumak istemiyor. Çocuk sevmediği halde tıp okuyor" diye konuştu. Öğretim üyelerinim maaşlarının düşüklüğü nedeniyle nitelikli insanların üniversitede kalmadığını vurgulayan Yetim, "Hükümet öğretim üyelerinin maaşlarını gözden geçirsin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerde derslik sıkıntısı büyük sorun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz