Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M.KEMAL ÖZUĞUR: Sadece bir müze değil

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Anlatmakla olmaz, yaşamak lazım. Yazmakla da olmaz, gidip görmek, gezmek lazım. Başta Eskişehirliler olmak üzere, yolu Eskişehir'den geçen herkesin gerçekten "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi"ni ziyaret etmesi yaşamlarına ayrı bir renk katacaktır. "Kimler var?" diye soramayın, kimler yok ki... Basına yansıyan isimler onda biri bile değil. Ahmet Hakan gerçekten haklıymış. "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi" dünyadaki benzerlerinin birçoğu ile yarışır. Londra'yı bilmiyorum ama kesin Amsterdam'daki Madam Tussaud Müzesi kadar etkileyici. Elbette Amsterdam'ın uluslararası ağırlığı daha fazla. "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi"nde ise bizim insanımız çoğunlukta. İsimleri Eskişehir'in iki mahallesinde yaşatılan Osmangazi ve Ertuğrulgazi de orada, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, IV Murat, Fatih Sultan Mehmed de. Büyükerşen, Osmanlı tarihi "Hürrem Sultan'sız olmaz" diye düşünmüş olmalı ki, ona da yer vermiş.
***

Kurtuluş Savaşı kahramanlarının bulunduğu bölüm, temsili "Mehmetçik" heykeli ile daha bir anlam kazanmış. Ali Rıza Bey, Zübeyde Hanım, Makbule Hanım, Fikriye Hanım ve Latife Hanım Atatürk'ün ailesi olarak karşınızda. Büyük Atatürk'ten Abdullah Gül'e cumhurbaşkanlarımız, İsmet İnönü'den Recep Tayyip Erdoğan'a bazı başbakanlarımız aynı çatı altında. Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin yanı sıra siyasi yaşamın önemli aktörleri de; örneğin Alparslan Türkeş de her an hitap edecekmiş gibi size bakıyor.
***

Evet, gerçekten kimler yok ki... Winston Churchill'den, Mahatma Gandhi'ye, Barack Obama'dan Angela Merkel'e, dünden bugüne dünya siyasetinin önde gelen liderlerinin yanı sıra, Angeline Jolie ve Brad Pitt sinema dünyasının yıldızları "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi"ne uluslararası nitelik katıyor. Suna Kan'dan Fazıl Say'a, Meriç Sümen'den Gürer Aykal'a klasik müzik ve balenin ünlü isimleri, Aşık Veysel'den İbrahim Tatlıses'e, Nükhet Duru'dan İnci Çayırlı'ya Türk Müziği'nin farklı sesleri, Mithat Körler ve Saim Günal gibi Eskişehir'in gurur kaynağı sesleri, Genco Erkal'dan Haldun Dormen'e, Müşfik Kenter'den Eskişehir'in kültür ve sanat yaşamına büyük katkı sağlayan rahmetli Ergin Orbey'e kadar Türk Tiyatrosu'nun çınarları, rahmetli Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Kemal Sunal ile başlayan, Eskişehirli Cüneyt Arkın, Şener Şen, Göksel Arsoy, Tarık Akan ile devam eden Türk sineması kuşağı, Sakıp Sabancı ve Koç ailesi gibi isimlerle temsil edilen iş dünyası ve Türk basınının önde gelen isimleri bu müzede farklı bir yaşam sürüyor.
***

Eskişehirliler için müzenin en gurur veren bir bölümünde ise Eskişehirspor efsanesi yeniden hayat bulmuş. O müthiş taraftarı Orhan Ertek (Amigo Orhan) temsil ediyor. İsmail, Kamuran, Burhan, Vahap, Mümin, Doğan gibi milli takımın da formasını gururla giyen o kadronun aslarını; "Fethi-Nihat-Ender, filelere gönder" sloganını hatırlamamak mümkün mü?
***

Açılışta doyamadığım, sonraki iki gün bir kez daha gezmek için can attığım "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi"nin önündeki kuyruk beni çok mutlu etti. İnanın ancak üçüncü teşebbüsümde içeri girme imkânı bulduğum Amsterdam Madam Tussaud Müzesi'ne gösterilen ilgiden farkı yoktu. Temennim bu ilginin hep sürmesi. 160 çalışma içinde en beğendiklerim ise Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, o sıcacık gülümsemesiyle Süleyman Demirel, tiyatro dünyasından Rutkay Aziz ve Müjdat Gezen, bir "Başöğretmen" edasında sevgili başyazarımız Mehmet Barlas ve sevgi dolu bakışı ile Türk basınının çınarı Orhan Erinç oldu...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.KEMAL ÖZUĞUR: Sadece bir müze değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz