Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel eserlere sıkı koruma

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Aralarında İbn-i Arabî ve Sadrettin Konevi gibi âlimlerin de el yazmalarının bulunduğu 17 bin 730 adet tarihi el yazması eser çelik odalarda, 26 kamera ile izlenerek korunuyor

Konya'da 1984'te kurulan Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde aralarında İbn-i Arabî ve Sadrettin Konevi gibi âlimlerinde el yazmalarının bulunduğu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemine ait 17 bin 730 adet tarihi el yazması eser çelik odalarda, belirli sıcaklıklarda ve 26 kamera ile izlenerek korunuyor. Burdur İl Halk Kütüphanesi'ni sel basması sonucu çok değerli yazma eserlerin zarar görmesi üzerine yurt genelinde bulunan el yazması eserleri bir araya toplamak amacıyla 1984'te Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi kuruldu. Kütüphanedeki kitaplar dijital ortama aktarılarak araştırmacıların hizmetine sunuldu.

ÇELİK KORUMA
Eserlerin yangın ve hırsızlığa karşı koruma altında olduğunu belirten Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, "Kütüphanemizde bulunan 17 bin 730 adet tarihi el yazması eser çelik odalar içinde korunuyor. Çelik odaların sıcaklığı 20 derece civarında ve nem oranı 40-50 derece arasında sabit tutulmaya çalışılıyor. Ayrıca 35 bin 143 adet Arap harfli nadir matbu eser de yine alarm sistemi ve yangın alarm sistem kurulu olan depolarda koruma altında. 24 saat 26 kamera ile izleniyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel eserlere sıkı koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz