Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi dua zamanı

Tarladaki buğday için yeterli yağmuru bulamayan üretici, çareyi yağmur duasına çıkmakta buldu. Bazı bölgelerde ise rekor rekolte için şükür duaları yapılıyor

Türkiye'nin pek çok kenti yoğun yağmur nedeniyle sel tehdidiyle boğuşurken, Yozgat başta olmak üzere pek çok Anadolu kentinde ise üreticiler tarladaki mahsulün kuraklık nedeniyle yanmaması için son on gündür yağmur duasına çıkıyor. Yozgat'ın merkezi ve köylerinde kurbanlar kesiliyor, toplu namazlar kılınıp dualar edilerek eller gökyüzüne yağmur için açılıyor. İl ve ilçe ziraat odası başkanlarının organize ettiği yağmur duasına Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Yusuf Başer, ziraat oda başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcilerin ve çok sayıda çiftçi katıldı. Yağmur namazından sonra İl Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül tarafından yağmur duası edilip kurban kesildi. Yapılan duaların ardından yağmur duasına çıkan çiftçi ve diğer misafirlere etli pilav ikram edildi.

YAĞMUR İSTİYORUZ

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, toprağın ihtiyacı olan yağmurun yağması için yağmur duasına çıkıldığını söyledi. Yazıcı, yağmur dualarının önemine işaret ederek "İnşallah topraklarımızın ihtiyacı olduğu kadar yağmuru Mevla bizlere nasip eder. Tabi yağmur duası veya namazı aslında yağmuru yağdırmak için değildir. Bu Anadolu'da güzel bir gelenektir. Çünkü dünyanın temeli topraktır" dedi. Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz de toprağın ihtiyacı olan yağmurun bahar ayında Yozgat'a düşmemesinden kaynaklanan nedenlerden ötürü tüm Ziraat Odası Başkanları ile birlikte yağmur duası düzenlediklerini söyledi. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, yağmurların ürünlerin ihtiyacı olan zamanda yağmadığı için çiftçinin tedirgin olduğunu söyledi. Özdemir, toprağın yüksek yerlerde yandığını fakat genel olarak aralıklarla etkili olan yağışların mahsulün şimdilik kurtulmasını sağladığını belirtti. Özdemir "Yozgat'ta tarım arazileri için kritik bir süreç yaşanmıştı. Geçen yıl Yozgat'ta metrekareye düşen yağmurla bu yıl düşen yağmur arasında yara yarıya fark var. Çimlenme döneminde kısmen de olsa yağış alındı ama son süreçte yüksek yerlerde az da olsa yanma oldu. Bu yanma şimdi olmasa haziran ve temmuzda olacaktı. Temennimiz yağışların artarak devam etmesi" diye konuştu.

KONYA REKOR BEKLİYOR

Konya Ovası'nda geçtiğimiz yıl yağmurların azlığı nedeniyle rekolte kaybı yaşayan çiftçinin ise bu yıl özellikle nisanda düşen yağmurların bolluğu ile yüzü güldü. Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü bu yılki rekolte beklentisinin oldukça yüksek olduğunu ve mayısın son haftasında beklenen yağmurların toprağa düşmesi durumunda rekora koşabileceklerini söyledi. Çöklü "Mayıs ayına kadar Konya Ovası'nda toprağa düşen yağışlar hububatı olumlu yönde etkilemiş ve çiftçimiz büyük bir beklenti içine girmiştir. Ekinlerimiz şu anda güçlü bir büyüme trendindedir. Bugünlerde yağacak yağmur hububat rekoltesine çok olumlu bir katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla Konya çiftçisi hasretle bugünlerde toprağa düşecek yağışları beklemektedir" dedi. Hububat üretiminde bahar aylarında yaşanan yağışların büyük önem taşıdığını belirten Çöklü, meteorolojiden yağışlarla ilgili müjdeli haberler aldıklarını ve dört gözle yağmur beklediklerini söyledi. Çöklü, ekinlerin en güçlü olduğu bu dönemde istenilen yağışların olması durumunda Konya Ovası'nda rekolte rekoru kırılan 2011 hasat dönemi gibi bir hasat mevsiminin yaşanabileceğini belirtti

BU HAFTA KRİTİK

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ise önümüzdeki bir haftanın rekolte için kritik bir dönem olduğunu söyledi. Mayıs yağışlarının rekolte oranı anlamında kritik bir rol oynayacağını belirten Prof. Dr. Soylu "Bu yıl Ocak ve Şubat yağışları oldukça iyiydi, Mart bunlara göre biraz daha düşüktü. Nisanın ikinci yarısına kadar da yağışlar beklenen düzeyde gitti ancak Nisanın ikinci döneminde sıcaklıklar artmaya başladı. Hububat açısından en önemli dönem Nisan ve Mayıs yağışlarıdır. Önümüzdeki bir hafta çok kritik bir dönem. Eğer beklenildiği gibi yağışlar iyi giderse çiftçi çok rahatlar ve beklediği düzeyde verimini alır. Yani hububatın kaderi bu hafta yağacak yağışlara bağlı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi dua zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz