Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güneş eve fatura da göndermez'

Giriş Tarihi: 5.6.2013

SÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kuş, Karapınar'da kurulacak güneş enerjisi paneli hakknda bilgi verdi

Türkiye'nin ilk yoğunlaştırılmış güneş enerji santrali Konya'nın Karapınar ilçesine kurulması planlanıyor. Türkiye'nin güneş zengini bir ülke olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kuş "Tehlikeyi fark ettik. Alternatif enerji kaynaklarına geç de olsa yönelmemiz sevindirici. Unutmayın ki güneş evlere işyerlerine elektrik faturası göndermez. Konya, güneş enerjisinden zengin bir il. Santral için AB araştırma desteği verecek" dedi. Konuyla ilgili geçen hafta Konya Sanayi Odası'nda da ilk çalıştay düzenlendi. Çalıştaya çok sayıda akademisyenin yanı sıra Kalkınma Bakanlığı AR GE Uzmanı Mustafa Alpaslan, TÜBİ- TAK Enerji Alanı Sorumlusu İlknur Yılmaz, BM Holding, Solimpeks, Sunstrip gibi güneş enerjisi firmalarının yetkilileri katıldı.

KONYA İÇİN ÖNEMLİ
Projenin Konya için öneminin altını çizen Doç Dr. Mahmut Kuş, "Belli parabolik aynalarla tıpkı enerji santrallerinde olduğu gibi mercek görevi üstelenilerek güneşten yüksek ısı enerjisi elde edilecek. Daha sonra bu ısı enerjisinden elektrik enerjisine geçiş yapılacak" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güneş eve fatura da göndermez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz