Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aktif memurun yetim maaşı kesilmez

Engellilerin sosyal hayatın içine dahil edebilmek amacıyla bir çok yasa mevcut. Ancak bubu yasalar farklı kurumlarca farklı, farklı uygulamaya tabii tutuluyor.
Bir de bunlara bürokrasi eklenince mağdur sayısı da artıyor. Alev Tangur'da bürokrasi engeline takılıp mağdur olmuş soruyor:
Yüzde 46 işitme kaybım var. Engelli milli sporcuyum, Kıbrıs gazi çocuğuyum.
Şuan yüksek lisansım devam ediyor.
1994 yılından buyana babamdan yetim maaşı alıyorum. Geçtiğimiz ay ÖMSS'den Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne kadrolu olarak atandım. İşe başlamam nedeniyle yetim aylığım kesilecek mi? Beni aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum.
Alev Hanım. 5510 sayılı Kanun'un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'nın 18.11.2008 tarihli ve 2008/96 sayılı Genelgesi'nin "Ölüm Sigortası" başlıklı bölümünün "F.b.2" madde numaralı alt bentlerinyle 2008/96 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda işe başlayanlar yetim maaşını kestirmek zorunda.
Ancak, yetim aylığı alan çocuklar bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) birden çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilir. Ancak yasa hükümlerine baktığımızda (genelge, önerge, yönetmelik vs. önemi yok) yetim aylığı alan çocuklar, çalışmaya başladıklarında aylıklarının kesilmesine gerek olmadığını görüyoruz.
Hem engelli, hem de memur olmanızdan dolayı yetim maaşınızı kestirmenize gerek yok.

Emeklilik için vergi indirim belgesi şart
Babam 2 sene önce iş kazası sebebiyle kolu koptu. Şuan yüzde 45 işgücü kaybı var. Malûlen emekli olamadı. Babam 1965 doğumlu olup 1988 sigorta girişi ve 3.260 prim günü var. Askerlik borçlanmasını da yaparsam ne zaman emekli olabilir? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Serkan Can n Değerli okurum. Babanızı nasıl malûlen emekli etmemişler anlaşılır gibi değil. Neyse... Yüzde 45'lik babanızın emeklilik süresi 18 yıl, 4 bin 80 gün. Yıl olarak sıkıntınız yok. 550 gün askerlik borçlanmasını yapıp 270 gün daha prim ödediğinizde (vergi indirim belgesi şart) emekli olur.

3. dereceye 18 yıl
Sigorta başlanğıç yılım 2007. Vergi dairesinden % 48'lik raporumla emeklilik sürem nedir? Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler. Seyithan Arpacı n Yüzde 48'lik vergi indirim raporunuzla emeklilik süreniz 18 yıl, 4 bin 680 gün. Bu hesaba göre 12 yılı tamamlayıp 2 bin 520 gün prim ödeyip emekli olursunuz.

Engeli ve Engelsiz sigartalılar. SGK hakında bilmediğiniz her şeyi sorun yanıtlayalım.

cemalettin.gursoy@sabah.com.tr SMS: CG yaz 4122'ye gönder. (1.60 TL ) MH: 0216 531 73 73 Adres: Barbaros Bulvarı Cam Han No: 153 Beşiktaş-İSTANB UL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktif memurun yetim maaşı kesilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz