Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 ülkede Selçuklu mirasının izini sürdüler

Giriş Tarihi: 26.6.2013

Konya Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Prof. Dr. Osman Eravşar, 14 ülke ve 250'den fazla şehri gezerek, Büyük Selçuklu medeniyetinin izini sürdü

Konya Aydınlar Ocağı'nın organizasyonu altında Selçuklu Belediyesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı (TİKA) ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi destekleri ile gerçekleştirilen, "Büyük Selçuklu Mirası Projesi"ni yürüten Konya Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Prof. Dr. Osman Eravşar, 4 yılda tamamladıkları proje hakkında bilgi verdi. 2009 yılından bu yana 14 ülkede, 250'den fazla şehir gezerek tüm Selçuklu mirası eserlerin envanterini çıkardıklarını belirten Karpuz ve Eravşar, toplam 320 eseri incelediklerini belirtti.

14 ÜLKEDE İNCELEME

Günümüzde Selçuklu medeniyetine dair yayın ve bilgilerin son derece sınırlı olduğunu belirten Prof. Dr. Karpuz, Büyük Selçuklu uygarlığının somut kültürel örneklerinin ortaya çıkarılması, Selçukluların özelde Türk toplumuna, genelde ise dünya uygarlık tarihine yaptıkları katkıları göstermek amacıyla böylesi bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. Araştırma projesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde gerçekleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. Karpuz, "Projenin bilimsel sorumluluğu, eserlerin yerlerinde incelenmesi ve kitaplardaki metinlerin hazırlanmasını Selçuk Üniversitesi adına bizler gerçekleştirdik. Projenin konusu Büyük Selçuklu medeniyeti, amacı ise medeniyetin günümüze ulaşan mimari eserleri ile dünyada çeşitli müzelerde bulunan taşınır kültür varlıklarının belgelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan, Türkiye, Yemen, Mısır, Nahcivan sınırları içinde kalan Büyük Selçuklu coğrafyasındaki yapılar ayrıntılı şekilde incelenmiştir" dedi.

GÜL'DEN BÜYÜK DESTEK

Projenin ülkelerden izin alma aşamasında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Osman Eravşar ise "Bu izinler bazen devletimizin üst düzey bürokratları tarafından alındı bazen de bizzat sayın Cumhurbaşkanımızın devreye girmesi ile çözüldü. Hatta bir ülkede gerekli izinler alınmasına ve yanımızda mihmandar bulunmasına rağmen polis tarafından çalışmamız durduruldu. Bir ülkede ise sınır dışı tehlikesi ile karşı karşıya kaldık. 4 yıl oldukça meşakkatli geçti. Ancak sonuç itibariyle projeyi tamamlamak, tüm bu yorgunluğumuzu ve sıkıntılarımızı unutturdu" diye konuştu. Türkiye'nin bilimsel tarihi içinde, Büyük Selçuklu medeniyetinin nelere sahip olduğu ile ilgili elimizde yeterince bilgi bulunmadığının tespitinin, bu projeye başlamalarındaki hareket noktası olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Eravşar, şunları söyledi: "Başlangıçta sadece bir fotoğraf albümü düşüncesiyle başlayan bu çalışma, sonrasında bundan sıyrılarak bir envantere dönüştü. Projenin tam anlamıyla bütün Selçuklu mimarisini kapsadığı iddiası yanlış olacaktır. Çünkü bazı bölgelere güvenlik sebebiyle gidilememiş, bazı yapılar ise bulunamamıştır. Özellikle İran ve Irak gibi bazı ülkelerde bulunan bir çok Selçuklu yapısının tarihi süreç içinde kimlik değiştirmesi, bazı yapıların bulunamaması bu projenin eksik yönlerini oluşturuyor. Yeni çalışmalar ile bu eksikliklerin tamamlanmasına çalışılacak."

BELGESELİ HAZIRLANDI
Pro jenin ilk ayağında, 3 ciltlik bir eserin ilim ve sanat çerçevesinin hizmetine sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Osman Eravşar, "İkinci ayağında ülkelerdeki müzelerde bulunan Selçuklu eserleri ile ilgili inceleme yaptık ve envanterlerini çıkardık. Üçüncü ayağında ise mimari eserleri ve Selçuklu Medeniyetini tanıtmak amacıyla 180 dakikalık 9 ayrı bölümden oluşan bir belgesel film hazırlandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 ülkede Selçuklu mirasının izini sürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz