Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSO'da zihinsel inovasyon

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası "zihinsel inovasyon" uygulamalarını gerçekleştiren ve sürdüren tek meslek odası olarak ortaya çıkıyor

Tokat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Arat ve ekibi, oda yönetime geldikleri 2009'dan itibaren gerçekleştirdikleri fiziksel, yapısal ve zihinsel değişimlerle yalnız kurum çapında değil, Tokat genelinde de farklı ve başarılı uygulamalara imza atmalarının ödülünü yeniden seçilerek aldı. Tokat'ın gelecek tasarımının eskiden olduğu gibi şekillenmesine engel olarak, sadece üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir kurum olmanın ötesinde, alışılmışın dışında uygulamalarla, ekonomide, tarımda, turizmde, altyapıda, şehrin bütününün sorunlarına zihinsel inovasyon yaklaşımıyla el atan Başkan Arat ve ekibi takdir toplamaya devam ediyor. Tokat Ticaret Ve Sanayi Odası'nın "zihinsel inovasyon" uygulamasına en iyi örnek, GIJ GIJ Tesisleri Rehabilitasyon ve Yenileme Projesi... Göreve geldiklerinde ilk icraatlarının "aslan yattığı yerden belli olur" anlayışıyla ve yaptıkları fiziksel değişimle, oda binasını üyelerine ve Tokat'a yaraşır bir kimliğe kavuşturan, çalışanlarına sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı sunan Başkan Ahmet Arat ve ekibi, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası'nın risk alabilen, şehrin tamamı ile ilgili planlamalar yapabilen, birleştirici rol üstlenen, toplumu yönlendirebilen, söz sahibi, danışılan bir kurum haline getirerek, ikinci dönemde de yönetime layık görüldü. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası direkt sorumlu olmadığı halde, yüksek bir duyarlılıkla şehrin önemli ve yıllanmış bir sorununa (sosyal aktivite yetersizliği ve turizm alt yapı sorunu) daha el atarak GIJ GIJ Projesi'ni hayata geçirmiştir. Proje bedeli 1 milyon 520 bin 882 lira olan GIJ GIJ Tesisleri için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan yüzde 42 oranında destek sağlanmıştır. Büyük oranda tamamlanan tesisin 2013 yaz sezonunda açılması planlanıyor. Yaptıkları çalışmalarla Tokat Ticaret ve Sanayi Odası'nı kurumsallaştıran, akredite oda haline getiren, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini başarıyla uygulayarak potansiyelini performansa dönüştüren Başkan Arat ve Ekibi, "K" belgesi düzenleme yetkisini Sivas'tan, Sigortacılık Levhaya Kayıt İşlemleri yetkisini de Turhal'dan alarak Tokat TSO'ya kazandırdı.

TOKAT'TA BİR İLK
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile İhracatı Geliştirime Merkezi (İGEME) temsilciliğini oda bünyesinde oluşturan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere destek veren Kredi Garanti Fonu İl Temsilciliği'nin de yakın zamanda oda bünyesinde hizmet vermesini sağlamaya çalışan Başkan Arat ve ekibi, Ticaret ve Sanayi Çalıştayı'ndan sonra, geniş katılımlı bir Turizm Çalıştayı gerçekleştirerek, sergiledikleri zihinsel inovasyonla, Tokat'ın tarihinde ilk kez bir eylem planının (Tokat İli Sürdürülebilir Turizm Stratejisi Eylem Planı) hazırlanmasını gerçekleştirmişlerdir. Tokat'ın farklı alanlardaki sorunlarına ilişkin bu tür eylem planlarının hazırlanarak, çözüme katkı sunulması çabasında olan TSO, katıldıkları kültür ve turizm fuarlarında ve panellerde Tokat'ın tanıtımına ve sorunlarının çözümüne önemli katkıda bulunmuştur.

BÜYÜME YÜZD E 390,83
TSO'nun verdiği klasik hizmetlerin dışında, gerçekleştirdikleri yirmiye yakın projeyle Tokat'ın gelişimine çok önemli katkılar sunan Başkan Ahmet Arat ve Ekibi, 600 bin lira olarak teslim aldıkları kurumun bütçesini 4 yılda yüzde 390,83 artışla 2 milyon 345 bin liraya çıkararak çok önemli bir başarıya daha imza attı. Başkan ve ekibi, Organize Sanayi Bölgesi'nde atıl vaziyetteki 17 parselin tahsislerinin iptalini ve yeni yatırımcılara tahsis edilmesini sağladı. Bu çalışmasının sonucunda, diğer faktörlerle birlikte bu bölgede istihdam artırılmış, Ocak 2009'da 1158 kişi olan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sigortalı personel sayısı, 2013'de 2039 kişiye ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSO'da zihinsel inovasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz