Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda'ya lale bizden gidiyor

Giriş Tarihi: 24.7.2013

Konya'nın Çumra ilçesinde faaliyet gösteren bir firma tarafından dünyada lale üretiminde ilk sırada yer alan Hollanda'ya 40 ton lale soğanı ihraç edilecek

Konya'nın Çumra ilçesinde faaliyet gösteren Asya lale firmasının yönetim kurulu üyesi Korkut Yetgin bu yıl lale soğanlarının ilk kez Hollanda'nın kuzey bölgesindeki üreticilerle buluşacağını söyledi. Yetgin "2 konteyner, yaklaşık 40 ton lale soğanı gönderimi yapacağız. Bu yıl bunlar test edilecek. Denemeler sonucunda güzel bir sonuç alındığı takdirde bizim Türk lalesi, Konya'da yetiştirdiğimiz laleler, başta Çin ve Fransa pazarı olmak üzere birçok ülkede değerlendirilecek" dedi. Yetgin, "Birçok Avrupa ülkesi ve Türkiye'deki bazı firmalardan 'neden Türk lalesi?' diye soru geliyor. Türk lalesinin özelliği, öncelikle lalenin tarihinin Türkiye'den gelmesi. İkinci özelliği ise Türkiye'de lalenin Hollanda'ya nazaran yaklaşık bir ay önce hasat edilmesi. Bu nedenle kesme çiçek sektöründe kesme lale yapan firmalarımız, laleyi, Hollanda'ya göre bir ay daha erken çıkartıyor. Bu da rekabette ve karlılıkta, bize ciddi avantajlar sağlıyor" diye konuştu.

Türk lalesine büyük övgü
Çin'de lale üretimi yapan Hollandalı iş adamı Nico Kaaijk'i Konya'ya davet ettiklerini ve bu arada lale soğanlarının kalitesini incelediğini ifade eden Korkut Yetgin, Kaaijk ile Fransa ve Çin pazarlarına da erken üretim Türk lalelerinin satışını düşündüklerini aktardı. Çin'de üretim yapan Hollandalı Nico Kaaijk ise Türk lale soğanlarının en büyük tercih nedeninin, Hollanda'dan yaklaşık 4 hafta önce hasat edilmeleri olduğunu söyledi. Kaaijk, "Konya kuru bir iklime sahip süs bitkisinin yoğun yetiştirilmediği bir bölge olması nedeniyle, burada erkenci lale yetiştirilip Hollanda'ya rahatlıkla bu ürünün ihracatı gerçekleştirilebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'ya lale bizden gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz