Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bize çılgın bir su projesi gerek'

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, şehir tarımının en önemli sorununun su olduğuna dikkat çekerek acilen geniş kapsamlı proje üretilmesi gerektiğini söyledi

Aksaray Ziraat Odası Baskanı Emin Koçak, Aksaray'ın bir tarım ili oldugunu belirterek "Aksaray'ın nüfusun büyük bir kısmı tarım ve tarıma dayalı sektörlerden gelir elde ediyor. Tarım ve hayvancılık konusunda çevremizdeki birçok ilden ilerideyiz" dedi. Koçak, Aksaray'da gerek Oda olarak gerekse tarım platformunda çalısanlarla çiftçilere daha fazla faydalı olmak için çalıstıklarını kaydetti. Koçak, 2013 Yılı Hasat mevsiminin önceki yıllara göre daha bereketli basladıgını da kaydetti. Aksaray tarımının en büyük probleminin su olduguna da dikkat çeken Emin Koçak, "Yeraltı su kaynaklarımız tükenmek üzere. Zamanında bilinçsizce yapılan vahsi sulama su kaynaklarımızı nerdeyse tükenme noktasına getirdi. Milletvekillerimiz ve ilimiz büyükleriyle bu konuları gerekli platformlara tasıyoruz ama pratikte acil çözümler olmasa tehlikenin giderek büyüdügünü hepimiz görüyoruz" dedi.

VAHŞİ SULAMA BİTTİ
Ziraat Odası, Sulama Birligi Baskanlıgı'nın yanı sıra Panko Birligi'nin Yönetim Kurulu Üyeligi görevini de sürdüren Emin Koçak, ilk kez köy köy gezerek çiftçileri her alanda bilgilendirme seminerleri düzenlediklerini belirtti. Koçak, "Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin köylerine kadar gidip egitim seminerleri veriyoruz Çiftçimiz her alanda bilgilendirmeye gayret ediyoruz. 'Bilinçli çiftçinin yetistirdigi mahsul daha kaliteli olur' sloganıyla verdigimiz egitim seminerlerinin dönüsümünü görmekte biz mutlu ediyor" diye konustu. Aksaray'da vahsi sulamaya son vermek için yogun çaba sarf ettiklerinde belirten Koçak, "Kurdugumuz kuyular sayesinde çiftçimize damla sulama yöntemlerini anlattık. Artık ilimizde vahsi sulama nerdeyse yapılmıyor denecek kadar azaldı, damla sulamanın sayesinde kısıtlı olan su kaynaklarımız daha verimli kullanmayı yaygın hale getirdik" dedi.

GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞMAK ŞART
"
Güçlü ve imkanları büyük bir ülkede yaşıyoruz" diyen Emin Koçak şunları söyledi: "Son yıllarda çok güzel ve çılgın projeler yapılıyor. Karadeniz'de deniz doldurarak havalimanı yapıyorsak dağları delerek yollar inşa edebiliyorsak Aksaray'da çılgın bir projeyle suyu getirebilme şansımız var. Su hayattır. İlimizin tarımı ve geleceği için geniş kapsamlı bir su projesine ihtiyacımız var."

BİLİNÇLİ ÇİFTÇİ KALİTELİ HASAT
"Çiftçi ve köylü üretmezse dünya aç kalır" görüsünü savunan Koçak, dünyanın önümüzdeki yıllarda en büyük sorununun gıda sorunu olacagına dikkat çekerek "Hepimiz birçok ihtiyacımızı erteleyebiliriz fakat ekmeksiz gıdasız susuz bir hayat sürdürülemez. Çiftçi üretmezse ekonomi de hareket olmaz, Aksaray'da ekonomiyi canlandıran ivme kazandıran önemli faktörlerden biride tarım ve hayvancılık" dedi. Ekonominin hasat zamanından sonra canlandıgına dikkat çeken Koçak, "Birçok sektör ekonomisi tarıma dayalıdır bunun için üreten çiftçiye her alanda desteklerin artarak devam etmesi gerekir" diye konustu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bize çılgın bir su projesi gerek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz