Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in cenneti Kızılırmak

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Samsun'da turistlerin gözdesi olan Kızılırmak Deltası doğal yaşamıyla büyülüyor. Karadeniz'in cenneti özellikle kamp ve kano tutkunlarının merkezi olma yolunda

Türkiye'nin ve dünyanın önemli doğa alanlarından biri kabul edilen Kızılırmak Deltası'nın el değmemiş doğasında unutulmaz bir gün geçirmek isteyen doğa meraklıları, dört mevsim boyunca kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık, balıkçılık, avcılık, dağ yürüyüşü, kampçılık, bisiklet ve kano gibi birçok aktivite yapabiliyor. Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, Kızılırmak Deltası'nın Bafra, Alaçam ve 19 Mayıs ilçelerini kapsayan, muhteşem coğrafyası ve biyolojik çeşitliliğiyle Samsun turizminin önemli noktalarından biri olduğunu söyledi. Deltanın 56 bin hektarlık alanı bulunduğunu, büyük bölümünün milli park statüsünde koruma altında olduğunu ifade eden Ünal, "Kızılırmak deltası, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Turizm açısından değeri çok büyüktür" dedi.

KUMSALLARI GÖZ DOLDURUYOR

Deniz kenarında çöl sahillerini anımsatan oldukça geniş kumsalın, geniş bir film platosu gibi göz alabildiğine uzandığını anlatan Ünal, irili ufaklı birçok gölcük ve sulak alanın, kanallarla merkezi ve daha büyük göle açıldığını anlattı. Kızılırmak Deltası'nın her mevsim ve günün her saatinde farklı güzellikler sunduğunu vurgulayan Ünal, "Delta, Karadeniz'deki bir cennettir. Bu nedenle turizm aktivitelerinin artırılması, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmesi için tanıtım çalışmaları önem taşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in cenneti Kızılırmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz