Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: Uzun süren bayram (!)

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna gerçekten haklıymış.
Hayır, Gezi Parkı eylemleri sırasında uğradığı saldırı sonucunda 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili sözlerini kastetmiyorum.
Bana göre de talihsiz o demeci ve silindiği belirlenen kamera görüntülerinin geri getirilmesi sonucu ortaya çıkan yeni duruma rağmen, ısrar ettiği görüşünde haklı olup olmadığı yargılama sonucu belli olacak.
Bize de, Sayın Vali'ye düşen de adli yargılama sürecinde, adaleti etkileyecek davranışlardan kaçınmak.
Benim sözünü ettiğim, daha kente ayak basmadan, "Eskişehir heyecanını kaybetmiş" yolundaki açıklaması.
***

Bir Eskişehirli olarak kızsam da Sayın Tuna'nın, "O heyecanı tekrar sağlayacağız" sözleri ile umutlandım.
2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı için biri TRT, bir kaç küçük kanal tarafından naklen yayınlanan açılış töreninden başka ses getirecek bir etkinliğe tanık olmamak üzücüydü.
Gezi Parkı olayları ile Türkiye'nin gündeminin en yoğun olduğu günlerde çok büyük atak beklemek de haksızlık olacaktı.
Ramazan ayı boyunca her gün Türk dünyasından bir ülke veya özerk bölgenin kültürünü öne çıkartan iftar yemekleri bir ölçüde hareketlilik getirdi.
Birkaç konuk dışında kendi kendimize olsa da, en azından bu iftarlar sayesinde adını bile duymadığım, haritada yerini bulamayacağım Tuva gibi özerk Türk Cumhuriyeti'nden haberim oldu.
***

Tam bayram arifesinde hemen hemen bütün televizyon kanallarında, ulusal gazetelerde, "Eskişehir'de Bayram Uzun Sürecek. Sizi de Bekleriz" reklamlarını acaba bu heyecanı tekrar canlandırmanın kıvılcımı olabilir miydi?
Bunu düşündüm ve aksine umutsuzluğum daha da arttı.
Nedeni çok basit.
Böyle bir kampanyayı bayram öncesi birkaç güne sıkıştırmak ne kadar akılcıydı.
Bu çağrıya uyan insanlar özel araçları yoksa otobüs, tren, Brüksel dışında uçak seferi olmayan Eskişehir'e nasıl bilet bulup ulaşacaklardı.
Gidip görmedim, yaşamadım. Gazetelerin yalancısıyım.
Eskişehir'de uzun sürecek bayramın vilayet meydanındaki ilk etkinliğine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, iki milletvekili, vali, kent protokolü ve bir ilçe belediye başkanının dışında çok az katılım olması ne yazık ki beni haklı çıkardı.
Türk dünyasıyla, kültürü ile ne alaka ise Çin Akrobasi Grubu'nun gösterisi anlaşılan pek ilgi çekmemişti.
***

Sadece bu örnek mi? Dahası var.
Türk Dünyası Futbol ve Müzik Şöleni de tam bir hayal kırıklığı.
TRT Avaz'ın naklen yayınladığı sözde futbol şöleninde tribünlerin büyük bölümü boş. Topu topu 3 bin dolayında taraftar var.
Üstelik ücretsiz. Es Bando'nun çabaları bile tribünleri uykudan uyandıramıyor.
Evet. Sayın Vali Tuna haklıymış. Eskişehir heyecanını kaybetmiş. Ama bunun nedeni "Türk Dünyası Kültür Başkenti" gibi bir onurun kıymetini bilmeyen halk mı, yoksa işi "Aman fazla para gitmesin. Parayı kalıcı esere harcayalım" diyerek işin amatörce yürütmeye çalışılması mı?
Ne diyordu Sayın Nabi Avcı, "Kültür Başkenti olduk ama, gelecek binlerce insanı yatıracak yerimiz yok." O günlerde daha bakan olmayan Sayın Avcı keşke bu endişesinde haklı çıksaydı.
Haklı çıksaydı da, gelecek insanları yatıracak yer sıkıntısı çekip mahcup olsaydık.
Hiç olmazsa Türk dünyasında Eskişehir daha çok konuşulurdu...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: Uzun süren bayram (!)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz