Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üreticiye şeker gibi avans

Giriş Tarihi: 14.8.2013

Konya Şeker, üretici ortaklarına tarlaya tohumu atmadan önce vermeye başladığı ayni ve nakdi avanslarla yıl boyu desteğini sürdürürken, Pankobirlik, genel başkanı Recep Konuk'un göreve başlamasıyla birlikte başlattığı geleneksel bayram avansı uygulamasını da ihmal etmedi

Üreticilerin ürettiği şeker pancarı bedelinin yarısından fazlasını pancarı teslim almadan, maaş öder gibi motorin, şeker, gübre, ilaç, tohum ve nakdi avans adı altında üreticilere ödeyen Konya Şeker, dini bayramlar öncesi verdiği bayram avansıyla da üreticinin yüzünü güldürdü. Bayram öncesi üreticilerin hesabına yatan 4.6 milyon liralık bayram desteği, bayram alışverişi yapmak isteyen veya çocuklarına bayram sevinci yaşatmak isteyen üreticilerin elini rahatlatırken, esnaf için de can suyu oldu. Üreticilerle yapılan pancar ekimi sözleşmelerinde yer almamasına rağmen her yıl, her dini bayramda üreticilere bayram avansı verilmesi geleneğini şeker sektörü tarihinde ilk kez Konya Şeker'de başlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu bayramda da üreticinin bayram harçlığı beklentisini boşa çıkarmadı ve yüzleri güldürdü.
DOĞRU BİR UYGULAMA
Her bayram öncesi hükümetlerin kamuda çalışan devlet memurları, işçiler ve emeklilere maaşlarının erken ödenmesi için genelge yayınladıklarını hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk "Hükümetlerin yaptığı doğru bir uygulamadır. İnsanlarımız her yokluğa katlanabilir ve her sıkıntıya dayanabilirler. Ama, bir çocuğun bayram öncesinde yüzüne yansıyan çaresizliğine hiçbir ana ve baba dayanamaz. Çocuklarının bayramlık beklentilerine cevap veremeyen babanın yaşadığı sıkıntı hiçbir şeyle izah edilemez. Üreticinin her ay düzenli bir gelirinin olmadığını bir çiftçi çocuğu olarak ben bilirim. Üreticilerimizin cebinde onlarca kredi kartı yoktur, her ay düzenli bir maaşı da yoktur. Yani işin özü bayram alışverişi üreticilerin geleneksel kredisi olan harmana ya da pancar parasına ertelenemez. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim üreticimiz de memur, işçi, işadamı kısaca herkes kadar, bayram alışverişini yapmayı, paraya sıkışmadan yapmayı hak ediyor. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üreticiye şeker gibi avans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz