Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyondan şok iddia

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Dopingli olduğu açıklanan şampiyon bisikletçi Mustafa Sayar: "Doping olayı Fransız rakiplerimin komplosu. Cezayir'deki turda çekilmem için bana baskı yapmışlardı"

Finali İstanbul'da yapılan 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda şampiyonluk ipini göğüsleyen ancak Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından dopingli olduğu açıklanarak büyük bir şok yaşatan Torku Şekerspor'lu bisikletçi Mustafa Sayar SABAH ANADOLU'ya konuştu. Sayar doping olayını kesinlikle kabul etmediğini belirterek tüm yapılanların arkasında Fransız bisikletçilerin olduğunu iddia etti. Sayar, 8 etapta 25 takımdan 8'er sporcunun mücadele ettiği Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'ndan bir ay önce yapılan 21'inci Cezayir Bisiklet Turu'nda dopingli olan sporcuların isimlerini duyduklarını ve aralarında kendisinin olmadığını söyledi. Kendisinin 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda şampiyon olduktan sonra Cezayir'deki numunelere göre dopingli olduğunun açıklandığını belirten Sayar, Cezayir Bisiklet Turu'nda verdikleri numunelerin Fransa'da bir laboratuarda incelendiğini söyledi.

'ÇEKİL'BASKISI
Fransız bisiklet takımının kendilerine yarıştan çekilmeleri için baskı yaptığını ve aynı ülkede numunelerin incelenmeye alındığını belirten Sayar şöyle konuştu: "Benim Cezayir'de verdiğim numune 170 CC idi. Normal şartlarda bu testlerin bu idrarla yapılabileceğini düşünüyorum. Maksimum 2 ay içinde açıklanması gerekirdi. Ancak ben 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu şampiyonu olduktan sonra benim B numunem yetersiz idrar bahanesiyle ek analiz ve testler yapılmak için açıldı. Şu anki doping açıklaması Cezayir'de verdiğimiz numune ile ilgili. Cumhurbaşkanlığı Turu öncesi verdiğimiz numune de sorun olsa onu zaten çoktan açıklarlardı. Kaldı ki Cumhurbaşkanlığı Turu'nun 6'ıncı etabında şampiyon olacağımı anlayan ismini şu an veremeyeceğim bazı kişiler para teklifinde bulunarak yarıştan çekilmemi istediler."

FRANSIZ KOMPLOSU

Kesinlikle dopingli maddeler kullanmadığını dile getiren Mustafa Sayar "Ben her sporcu gibi doğal maddeler kullanıyorum. Kesinlikle doping kullanmadım. Bu konuda kendimden eminim. Doping skandalında Fransız bisiklet takımlarının bir komplosu olduğunu düşünüyorum. Avukatımla olayın takipçisiyiz, hakkımızı arayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyondan şok iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz