Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni hedef dünya gıda başkenti olmak

Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ni kabul eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya'nın dünya gıda başkenti olmaya aday bir kent olduğunu söyledi

Aynı zamanda akademisyen olan Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Konya'nın dünya gıda başkenti olma yolunda önemli adımlardan biri olan Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi için desteğini sürdürecek. Geçtiğimiz günlerde Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ve Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ni Ankara'daki makamında ağırlayan Davutoğlu, dünya gıda başkentliğine giden yolda üniversitenin nasıl yapılanması gerektiği konularını değerlendirdi.

HEDEF DÜNYA GIDA BAŞKENTİ

Ziyaretle ilgili bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu'nun Konya Tarım ve Gıda Üniversite'sini yakından takip ettiğini söyleyerek, "Sayın Bakanımız ile yine bu projeyi ve bu projenin geleceğini konuştuk. Kendilerinin siyasi kimliği elbette ki önemli. Ancak Sayın Davutoğlu saygın bir bilim adamı ve yükseköğretim konusunda hem akademik hem idari anlamda engin bir tecrübe ve birikime, yükseköğretim konusunda eşsiz bir ufka sahip. Kendileri hem YÖK aşamasında hem Bakanlar Kurulu aşamasında hem de Meclis Komisyonları ve TBMM Genel Kurulunda bu projenin her şeyiyle ilgilendi" dedi. Dış politikadaki yoğun gündeme rağmen Davutoğlu'nun kendilerine bir hafta içinde iki kere zaman ayırdığına dikkat çeken Konuk, ziyaretlerinde dünya gıda başkentliğine giden yolda üniversitenin nasıl yapılanması gerektiği konularını değerlendirdiklerini söyledi. Konuk, Konya'ya ve Konya tarımı ile sanayisinin geleceği için de ne gibi çalışmalar yapılacağı konusunun görüşmede ele alındığını aktardı. Ziyarete Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nde yer alan Muharrem Candan, Dr. Mikdat Çakır, Öner Kabasakal, Prof. Dr. H. Kürşat Güleş, Prof. Dr. Ahmet İncekara, Prof. Dr. Menşure Özgüven, Dr. Osman Dur ve Bekir Küçükgök de katıldı.

AYÇİÇEĞİ İÇİN DESTEK SÖZÜ

Ayçiçeği'nin de gündeme geldiği toplantıda yağlı tohumlarda hem dünyadaki üretim fazlası hem de Konya'daki beklenmedik üretim artışı ele alındı. Üreticinin mağdur olmaması için Dışişleri Bakanı Davutoğlu iki bakanlık nezdinde başlattığı girişimleri Bakanlar Kurulu'na taşıyacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni hedef dünya gıda başkenti olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz