Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıllar sonra ilk kez gördüler

Giriş Tarihi: 11.9.2013

Konya'da yüzde 95 görme kaybı olan 35 yaşındaki Bünyamin ve 27y aşındaki Sami Doğan, kadavradan kornea nakliyle birbirlerini ve eşlerini ilk kez gördüler

Konya'da doğuştan kornea bozukluğuna bağlı yüzde 95'i üzerinde görme kaybı olan 35 yaşındaki Bünyamin ve 27 yaşındaki Sami Doğan kardeşler kadavradan kornea nakli ile dünyayı ilk defa renkli olarak gördüler. Dünyayı yeniden tanımaya başladıklarını belirten kardeşlerden Bünyamin, " Eşimi bile tanıyamıyordum. Ağaçların yeşil olduğunu yeni fark ettim. Kardeşimi de ilk defa bu kadar net gördüm" derken Sami ise, " Dünyam aydınlandı. Annemden yeniden doğmuş gibi hissediyorum" dedi.

KORNEALAR KADAVRADAN

Necmettin Erbakan Üniversitesi Hastanesi'nde kornea nakli bekleyen Bünyamin ve Sami Doğan kardeşlere biri 20 yaşında diğeri ise 37 yaşında hayatını kaybeden iki kişiden kornea nakli yapıldı. Sami Doğan'a, 1 ay önce, ağabeyi Bünyamin Doğan ise 2 hafta önce kornea nakilleri yapıldı. Nakilden sonra dünyayı tek gözleriyle de olsa renkli görebilen kardeşlere vücutlarının reaksiyon durumuna göre ikinci korneaları da 6 ay içerisinde nakledilecek

"EŞİM ÇOK GÜZELMİŞ"
Kornea nakili olduktan sonra ağaçların yeşil olduğunu ilk defa gördüğünü belirten evli ve 2 çocuk babası ağabey Bünyamin Doğan, nakil olmadan önce nesneleri birer karartı olarak gördüğünü söyeleyerek, "Nakil olduktan sonra eve ilk gittiğimde 15 yıllık eşime çok güzelmişsin diyerek espri bile yaptım" dedi. Sağ gözüne nakledilen kornealar sayesinde yeniden doğduğunu söyleyen evli ve 2 çocuk sahibi 27 yaşındaki kardeş Sami Doğan ise "Çok şükür nakil oldum ve dünyam aydınlandı. Annemden yeniden doğmuş gibiyim" dedi.

GÖRME ORANLARI ARTACAK
İki kardeşin kornea nakilini gerçekleştiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Refik Oltulu, iki kardeşin şuan yüzde 60'lara varan görme oranlarına sahip olduğunu söyleyerek, "Bu oranın zamanla yükselmesini bekliyoruz. Her şey yolunda giderse 2 kardeşe bekletilen diğer iki korneayı 6 ay içerisinde nakletmeyi planlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıllar sonra ilk kez gördüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz