Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeyrek asırlık virane modern şehre dönüşecek

Giriş Tarihi: 25.9.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Yozgat Belediyesi'nce uygulanan Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm projesi ile şehrin ortasında çeyrek asırdır metruk halde kalan 58 bin metre karelik alanda modern bir şehir kurulacak

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, sanayi esnafının 1991'de Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmasının ardından metruk bir halde kalan 58 bin metre kare alan üzerindeki eski sanayi sitesinin çeyrek asırdır dönüşümü, ıslah edilmeyi beklediğini söyledi. Başer, yüzde 96 oranında vatandaşlarla anlaşma sağladıklarını, yüzde 4'lük kısmında da mahkeme kararı ile çözüme ulaştıklarını belirtti. Buraya 640 konut, 100 işyeri, 14 bin 500 metrekarelik cami ve sosyal alanlar yapılacağını bildiren Başkan Başer, kentsel dönüşümü Yozgat şehir tarihine atılmış altın bir imza olarak nitelendirdi. Başkan Başer, eski sanayi olarak anılan bölgenin altın kıymetinde başarılı olmasından dolayı ismini Tuğra olarak belirlediklerini söyledi. Projede mülk sahipleri ile sürekli bir istişare halinde olduklarını ve memnuniyet ilkelerini gözettiklerinin çizen Başer, şunları söyledi: "Projede çalışan her arkadaşımızın samimi kanaati budur. Çünkü alışveriş imkânları, konut kalitesi ver her şeyden önemlisi mülk sahibi vatandaşları hakkını hukukunu gözetmesi açısından proje altın kıymetindedir. Proje ile hem mülk sahibi, hem Belediye, hem vatandaş memnun. Memnuniyeti sağlamak için yoğun gayret gösterdik. Kentsel Dönüşüm ofisimizi kurduk ve burada vatandaşların aklında en ufak bir endişe bırakmadan tüm sorularına yanıt verdik. Arsaların metre kare fiyatından proje ayrıntısına kadar her konuda vatandaşın tam gönül rahatlığı olsun istedik. Çünkü inanıyoruz ki bu büyük projenin temelinde gönül rızası olursa hem daha sağlam, hem daha başarılı hem de daha bereketli olur."

DÖNÜŞÜMÜ BAKANLAR BAŞLATTI
Yozgat'taki kentsel dönüşüm çalışmalarını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar başlattı. Yozgat Belediyesi'nin iş birliğinde yürütülen "Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi" çerçevesinde gerçekleştirilen bina yıkım töreninde ilk kazmayı bakanlar vurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeyrek asırlık virane modern şehre dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz