Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kütahya Valisi Yılmaz: İş var beğenen yok

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz işsizlik oranının yüzde 5.9 olduğu kentte işsizlik sorunundan çok, iş beğenememe problemi yaşandığını dile getirdi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun ekim ay dördüncü olağan toplantısının açılış konuşmasını yapan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz Kütahya'daki 2011 yılı sonu işsizlik rakamlarında çok önemli bir değişiklik olmadığına inandığını ifade etti. Vali Yılmaz konuşmasında Kütahya'da yatırımları devam eden termal turizm merkezlerine ara eleman ihtiyacının karşılanması adına çalışmaların bugünden başlaması gerektiğine vurgu yaptı.

İŞSİZLİ KARTMADI

Kütahya'da işsizlikten çok iş beğenememe sorunun olduğunu ifade eden Vali Yılmaz şöyle konuştu: "15 Mayıs 2013- 30 Haziran 2013 tarihleri arasında Kütahya'da uyguladığımız bir anket sonucunda Kütahya'daki açık iş sayısı, en fazla talep edilen meslekler, elaman temininde güçlük çekilen bazı meslekler var. Bizim işsizlik oranımız 5.9. Bu 2011 yılı sonu rakamlarıydı. Bunun güncel halinin çok fazla değiştiğini tahmin etmiyorum. Özellikle özel sektörde OSB'de yaptığımız toplantıda da gündeme getirildi. Bize mesleği olan ve vasıflı eleman ihtiyacımız var diye talep var. Ama İşkur'a gelen insanlar her türlü işi yaparım diyor. Bu tabi ki bizim müteşebbisimizin de, işadamlarımızın da eleman ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. İkisini birleştirip hem işverenin hem de iş arayanın aynı noktada buluşturup kurumlarımızın ve devletinde sağladığı imkânlarla bunu doğru yola kanalize etmemiz gerekiyor." Vali Yılmaz "Bizim sanayileşme ile beraber özellikle termal turizmle ilgili belli bir mesafe alabilmemiz için hizmet sektörüyle ilgili personel yetiştirilmesi için bugünden hazırlıklara başlamamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak ilimizde birtakım yatırımlar yapılıyor. Yarın bu yatırımların rantabl bir şekilde çalıştırılabilmesi için bire bir insanlarla ilişki kuracak hizmet sektörü ara elemanlara ihtiyacımız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya Valisi Yılmaz: İş var beğenen yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz