Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meram'da kaçak yapıya izin yok

Giriş Tarihi: 6.11.2013 16:07

'nın merkez Meram İlçe Belediyesi, kaçak yapıyla mücadeleyi sürdürüyor.

Konuyla ilgili olarak Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kaçak inşaatların önce Yapı Tatil Zabtı tanzim edilip mühürlenerek idari para cezası uygulanmakta olduğu hatırlatılarak, 'İdari para cezası uygulanan yapı sahibi hakkında Cumhuriyet Savcılığına, kaçak inşaat yapması nedeni ile suç duyurusunda bulunulmaktadır. Cumhuriyet Savcılığı, kaçak yapı ile ilgili dava açmakta ve yapı sahibi hakkında mahkemece hapis cezası verilmektedir. Kaçak inşaat sahibine; zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması gerektiği, ruhsatlandıramaması halinde ise, yıkması için bir ay süre verilmektedir.

Sürenin bitiminde ruhsatlandırılamayan binalar encümence karar alınıp yıkılmakta ve yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil edilmektedir. Halkımızın ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınmaları gerekir. Zaten ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesi'nce her türlü destek verilmektedir. Ayrıca, ruhsat alınmadan yapılan yapılara elektrik ve su hizmetleri verilmemektedir. Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden 2011 yılında 931 adet Yapı Ruhsatı ve 363 adet Yapı Kullanma İzin Belgesi; 2012 yılında 1125 adet Yapı Ruhsatı ve 391 adet Yapı Kullanma İzin Belgesi; 2013 yılında 763 adet Yapı Ruhsatı ve 379 adet Yapı Kullanma İzin Belgesi alınmıştır.

Belediyemize gelen şikayetler ve Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerimizin rutin kontrolleri sonucu ruhsatsız olarak yapılan 37 adet yapı hakkında Yapı Tatil Zabtı ile kanuni işlem yapılmıştır. Bunlardan 12 adet yapı için ruhsat alınmıştır. Yapı Ruhsatı almadan yapılan 62 adet ruhsatsız yapı tamamen yıkılmıştır.Çevre ve görüntü kirliliğine neden olan inşa faaliyetlerin yapılmasını önlemeye yönelik çalışmalarımız devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meram'da kaçak yapıya izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz